DTK: Apê Musa

DTK: Apê Musa'yı saygı ve minnetle anıyoruz

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt bilgesi gazeteci Musa Anter'in ölüm yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Apê Musa'nın Kürt halkının yakın siyasal tarihinde birçok isyanın da tanığı ve yaşayanı olduğunun belirtildiği açıklamada, "Kürt halkının dramını ve acısını olduğu kadar &o

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt bilgesi gazeteci Musa Anter'in ölüm yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Apê Musa'nın Kürt halkının yakın siyasal tarihinde birçok isyanın da tanığı ve yaşayanı olduğunun belirtildiği açıklamada, "Kürt halkının dramını ve acısını olduğu kadar özgürlük ruhunun da tanığı olmuştu ama hiçbir ayaklanma ve kalkışma 90'lı yıllardaki özgürlük mücadelesi kadar onu heyecanlandırmamıştı. Bu heyecan öyle etkiliydi ki "artık gözü açık gitmem" diyerek bu heyecanı hem yazılarında, hem de yargılandığı davlarda dile germiştir. Yetmiş yaşında ama özgürlük heyecanın en doruğunda, Kürt Enstitüsü kuruculuğu, Gündem gazetesi yazarlığı yaparak bu özgürlük heyecanını somut ve üretken bir mücadele alanına taşımıştır" denildi.

Apê Musa'nın Kürt halkının yüreğinde bir özgürlük tutkusu, gençlerin ilham kaynağı, çalışma arkadaşlarının cesaret motivasyonu olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Tam da bu özelliği nedeni ile egemen güçlerin saldırısına uğradı. Gerçeklerden kaçan, özgürlük meşalesin aydınlığından korkan bu güçler bugün tarih karşısında kara bir leke olarak kalmış ve toplum dışına itilmişlerdir. Bugün Apê Musa'ların izlediği yolda yüzlerce yılmaz generaller ve binlerce aydınlık yüzlü insanlar, yüreği özgürlük dolu halk, onun açtığı yolda ilerlemekte, gerekleri hava gibi su gibi yaşanır kılmaktadır" diye belirtildi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net