20 Eylül 2013 11:13

Pas, kan ve sidik içerisinde tedavi edilmek isteniyorlar!

Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutsak Agit Aslan'a, gözlerinde oluşan rahatsızlıktan dolayı götürüldüğü hastanede beyin tümörü teşhisi konuldu. Acilen tedavi edilmesi gereken Aslan'ın tedavisi için sunulan imkanlar ise tedaviden daha çok hastalığı ileri safhalara götürecek cinsten. Beyin t&

Pas, kan ve sidik içerisinde tedavi edilmek isteniyorlar!
Paylaş
Hasan Yoldaş

Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutsak Agit Aslan'a, gözlerinde oluşan rahatsızlıktan dolayı götürüldüğü hastanede beyin tümörü teşhisi konuldu. Acilen tedavi edilmesi gereken Aslan'ın tedavisi için sunulan imkanlar ise tedaviden daha çok hastalığı ileri safhalara götürecek cinsten. Beyin tümörü teşhisi konulduktan sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Aslan, tedavi göreceği alanı görünce tedavi olmayı reddetti. Bunun nedenini ise Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (TUYA-DER) Van Şubesi'ne gönderdiği mektupta anlatan Aslan, hastane içerisinde tutukluların tedavi olmaları için ayrılan alanın tedaviye elverişli olmadığı gibi mahkum odalarının kir, pas, kan ve sidik içerisinde olduğunu, hastanelerde olması gereken hijyenden eser olmadığı şeklinde aktardı.

'HASTA TUTSAKLAR İÇİN AYRILAN BÖLÜMLER KÖR ODALARDAN İBARET'

Konu hakkında konuşan Van TUYAD-DER Şube Başkanı Ahmet Aygün, Van'daki hastanelerde tutsaklara ayrılan bölümlere ilişkin incelemelerde bulunduğunu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki arşiv odasının hasta tutsakların tedavi edilmelerine ayrıldığını söyledi. Arşiv odasının bir bölümünün tamamen "kör" diye tabir edilen bir bölümden oluştuğunu söyleyen Aygün, bu odada ne pencere, ne ışık ne de havalandırmanın olduğunun altını çizdi.

'HASTA TUTSAKLARIN BU HASTANELERDE TEDAVİ OLMALARI İMKANSIZ'

Tedavi edilen hasta tutsakların YYÜ Eğitim Araştırma Hastanesi'nde havalandırması olmayan ve ışık dahi geçirmeyen 20 metrekarelik bir alanda tedavisinin devam ettirilmeye çalışıldığını söyleyen Aygün, bunun tamamen hastane yönetiminin keyfi bir tutumu doğrultusunda gerçekleştiğini düşündüklerini ifade ederek, doktor ve idarenin ideolojik bir yaklaşım sergilediğini vurguladı. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne de incelemelerde bulunmak için gittiklerini söyleyen Aygün, hastane yetkililerinin, hastanede tutsaklar için ayrılan bölümde tadilat ve çalışma olduğunu ileri sürerek, inceleme yapmalarına izin vermediğini dile getirdi. Aygün, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tutuklu ve hükümler için ayrılan bölümlerin kör diye tabir edilen ışık ve hava almayan odalar olduğunu, buralarda tedavinin imkansız olduğunun altını çizdi.

'ADALET BAKANLIĞI YÖNETMELİĞİNE GÖRE HASTANELER SUÇ İŞLİYOR'

Adalet Bakanlığı'nın tutuklu ve hükümlülerin muayene ve tedavilerine ilişkin bir yönetmenliği olduğunu belirten Aygün, bu uygulamalarla hastanenin ve idarenin tutuklu ve hükümlülere ne derece hukuksuz bir şekilde yaklaştığının ortaya konduğunu belirtti.

Adalet Bakanlığı tarafından hükümlü ve tutukluların muayene ve tedavi şartlarını belirleyen madde 32 ise şöyle: "Hükümlü koğuşu ve servisi; hastane bünyesinde doğrudan güneş alan diğer hasta odaları ile aynı şartları taşıyan, erkek, kadın ve gerekli durumlarda çocuk olmak üzere en az birer odadan oluşan, firara karşı engellerin bulunduğu, dış güvenliğinin jandarma, iç güvenliğinin ise ceza infaz kurumu personeli tarafından sağlandığı, hükümlü ve tutuklulara yatarak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verilmek üzere ayrılan bölümlerdir. Bu koğuş ve servislerden tutuklular da yararlanır." (Van/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

5 kadına 'konuşma' cezası!

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı seçimleri krizi çözmedi: Cezayir'de halk tekrar sokaklarda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa