20 Eylül 2013 09:25

Çatakdibi köylüleri kaymakamı belgelerle yalanladı!

Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin ardından Erciş'in Çatakdibi (Zortul) köyünde evleri hasar gören depremzedeler için 63 konutun yapılacağı alanda, binlerce ağacın kesilmesine yönelik başlatılan çalışmalarla ilgili resmi web sitesinde açıklamada bulunan Erciş Kaymakamı, köylüleri belirtilen arazile

Çatakdibi köylüleri kaymakamı belgelerle yalanladı!
Paylaş
İdris Yılmaz

Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin ardından Erciş'in Çatakdibi (Zortul) köyünde evleri hasar gören depremzedeler için 63 konutun yapılacağı alanda, binlerce ağacın kesilmesine yönelik başlatılan çalışmalarla ilgili resmi web sitesinde açıklamada bulunan Erciş Kaymakamı, köylüleri belirtilen arazileri izinsiz kullanmakla suçladı. Bunun üzerine köylüler, kaymakamı belgelerle yalanladı. Yıllardır ödedikleri kira bedellerini makbuzlarıyla beraber gösteren köylülerden Murat İnci, "Devletin kaymakamı devleti yolsuzlukla suçluyor. Bizler yıllardır bu parayı devlete ödedik. Bunlar da makbuzları. Madem biz yıllardır bu arazileri izinsiz kullandık, peki devlet neden bizden bu paraları aldı" diye sordu.

'KAYMAKAM DEVLETE İFTİRA ATIYOR'

1952'den bugüne kadar belirtilen araziye vergi ödediklerini ifade eden İnci, ellerindeki makbuzları göstererek çeşitli tarihlerde ödedikleri vergi ve kira bedellerine ilişkin, "Kaymakam bizi değil, devleti yalanlıyor. Çünkü bu belgeleri ödediğimiz paralar karşılığında bize veren devlettir. Sayın kaymakam araştırmadan, soruşturmadan bizlere hakaret ediyor. Bizler işgalci değiliz. Bizler bu arazileri izinsiz de kullanmadık. Bu araziyi devletten yetki alarak ve bunun karşılığında devlete vergi ödeyerek kullandık. Sayın kaymakamımız haksızlığını bize hakaret ederek bizleri işgalci olarak göstererek haklılığa çıkarmasın. İşte belgeler, işte dokümanlar. Bakalım sayın kaymakam bu belgeler karşısında ne diyecek? Sayın kaymakamımız açık bir şekilde devlete iftira atıyor" dedi.

Bir diğer köy sakini Resul Karaman ise elinde daha önce devlete belirtilen hazine arazilerini kullandığına dair ödedikleri bedelin makbuzlarını göstererek, "Kaymakam bey gitsin önce bir araştırma yapsın, daha sonra konuşsun. Siz bir mülki amirsiniz sayın kaymakam, tarafsız olmanız gerekirken neden taraf tutarak bizleri suçluyorsunuz. Bu nasıl bir anlayıştır anlamış değiliz. Devletin o zaman bugüne kadar bizden bu parayı haksız bir biçimde mi almış?" diye sordu.

'BİZ İŞGALCİ DEĞİLİZ YETKİLİLER İŞGALCİ'

Erciş Kaymakamı'nın açık şekilde verdiği kararla suç işlediğini dile getiren Nurettin İnci isimli yurttaş da bugüne kadar Milli Emlak Dairesi'ne vergi ödediklerini ifade ederek, "İnşaat alanları için verimsiz alanlar dururken kaymakamın ısrarla kalkıp verimli alanda beton dikmesi açık bir suçtur. Erciş kaymakamı verdiği kararla hem köylüye karşı hem de doğaya karşı açık bir suç işlemiştir. Şimdi bu suçun üzerini örtmek ve işlenilecek olan doğa katliamını meşrulaştırmak için bizleri suçluyor. Aslında işgalci olan biz değiliz. Askeri, polisi ve müteahhidi ile yıllardır ektiğimiz ve büyüttüğümüz ağaçları burada kestirmeye çalışan yetkililerdir. Çünkü biz bu güne kadar devlete vergilerimizi ödedik" diye konuştu.

AĞAÇLARIN KESİLECEĞİ ALANDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan binlerce ağacın kesileceği ifade edilen alana asker eşliğinde gelen müteahhit firma elemanları çalışmalarına devam ediyor. İş makinelerinin köylülerin ekinlerini talan etmesi dikkat çekerken, köylüler ise asker karşısında emeklerinin yok oluşunu çaresiz bakışlarla izlemek zorunda kalıyor.

KAYMAKAMLIK TOPU İL AFET'E ATTI!

Konu ile ilgili Erciş Kaymakamlığı Sekreteri'ne yönelttiğimiz, "Erciş Kaymakamlığı'nın yaptığı yazılı açıklamada köylüleri belirtilen arazileri izinsiz kullandığı ifade edilmişti. Fakat bugün köylüler araziyi izinsiz kullanmadıklarını kanıtlayan belgelerle yapılan açıklamanın haksız olduğunu dile getirdi. Bu konu hakkında kaymakamın bir açıklaması olacak mı?" sorusu için kaymakam ile görüşen sekreter, daha sonra şunları aktardı: "Dün yapılan açıklamadaki bilgiler tamamen İl Afet'ten alınan bilgilerdir. Bu anlamda konunun muhatabı onlardır." (Van/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Su kaynakları içinde susuz bırakılan köy!

SONRAKİ HABER

İstinaf Halkevi şubelerinin kapatılmasının hukuksuz olduğuna karar verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa