9 gözaltı 3 tutuklama

9 gözaltı 3 tutuklama

POZANTI M Tipi Çocuk Cezaevi’nde 2008 ve 2009 yılları arasında yaşanan cinsel istismar ve fiziksel şiddete maruz kalan M.S.F., ‘delilleri karartmak’ iddiasıyla tutuklandı. M.S.F, Pozantı’da yaşananları kamuoyuna duyurmasının ardından polislerce 9 kez gözaltına alındı, son tutuklamayla birlikte 3’üncü kez de tutuklandı.D&oum

Dört kez tutuklanan oğlu M.S.F. için hukuki yardım talebiyle İHD Mersin Şubesi'ne başvuran baba A.F, polisin gece geç saatlerde evlerine sürekli baskın yaparak kendilerini rahatsız ettiğini dile getirdi. Oğlu M.S.F'nin Pozantı mağduru olması ve o cezaevinde yaşanan vahşeti kamuoyuna duyurması nedeniyle hedef haline geldiğini ifade eden baba A.F, oğlunun bir an önce bırakılmasını istedi.

SAVCI TUTUKSUZ YARGILAMA İSTİYOR

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ise savcılığın M.S.F. hakkında tutuksuz yargılanma istediğine dikkat çekti. Tanrıverdi, “Savcılığın bu mütalaasından sonra TEM polislerinin mahkemeye giderek M.S.F’nin tutuklanmasını istediği yönünde iddialar var” dedi. M.S.F. başta olmak üzere Pozantı'da yaşadıklarını anlatan çocukların hepsinin cezalandırıldığını ifade eden Tanrıverdi, “Pozantı'daki taciz ve tecavüzü yaratan görevliler, yöneticiler hakkında bugüne kadar herhangi bir ceza verilmemiştir” dedi. Tanrıverdi, İHD olarak, bu olayın takipçisi olacaklarını dile getirdi.

İHD’YE BAŞVURU YAPMIŞ

Öte yandan M.S.F. gördüğü baskılar nedeniyle 19 Temmuz tarihinde İHD Mersin Şubesi'ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulunmuş. M.S.F, İHD'ye yaptığı başvurusunda, "3-4 Ocak tarihinde gece saat 01.46'da ben evde olmadığım sırada Mersin TEM Şube'ye bağlı polisler tarafından hukuksuz bir şekilde evimiz basıldı. Polis, aileme benim nerede olduğumu sordu, sonra aileme 'Çocuğunuz elime düşmesin' gibisinden tehdit içerikli sözler söyledi. Ne gerekçe ile evimizin basıldığını bilmiyoruz. Bundan önce 3 kez tutuklandım ve Pozantı vahşetini de yaşayanlardanım. Polis tarafından rahatsız edildiğimi buradan belirtiyorum" diyor. (MERSİN)

www.evrensel.net