19 Eylül 2013 17:26

Dersim'de FEDAŞ işçileri grevde

FEDAŞ'ta çalışan Enerji-Sen üyesi taşeron işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle görüşme yürüttükleri şirket yöneticileriyle uzlaşının sağlanamaması üzerine grev kararı aldı.Fırat Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi'nde (FEDAŞ)

Dersim'de FEDAŞ işçileri grevde
Paylaş

Fırat Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi'nde (FEDAŞ) çalışan DİSK'e bağlı Enerji-Sen üyesi taşeron işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle görüşme yürüttükleri şirket yöneticileriyle uzlaşının sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Alınan grev kararı FEDAŞ önünde yapılan basın açıklaması ile duyuruldu. Açıklamaya, Mazgirt, Pülümür, Ovacık, Hozat, Pertek, Nazimiye ve Çemişgezek ilçelerinde çalışan Enerji-Sen üyesi işçilerin yanı sıra BDP, EMEP ve HDP Dersim İl örgütlerinin üyeleri katıldı. "Bu işyerinde bin 50 liraya işçi çalıştırılıyor" yazılı pankartın açıldığı açıklamada, "Zafer direnen emekçinin olacak", "Direne direne kazanacağız", "AKSA şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları atıldı. Açıklamada işçiler adına konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve düşük ücretler konusunda görüşme yaptıkları şirket yöneticileriyle uzlaşının sağlanamaması üzerine grev kararı aldıklarını belirtti. Duman, "AKSA Şirket, taleplerimizi karşılayana kadar grev ilan ediyoruz ve haklarımızı alana kadar hiçbir yere gitmiyoruz" dedi.

'HAK GASPLARININ SORUMLUSU AKSA'DIR'

Grev kararına ilişkin konuşan Enerji-Sen üyesi Şafak Acar, Fırat AKSA Şirketi'ne bağlı olarak çalışan işçilerin, Dersim il ve ilçelerinde uzun süredir ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi. Acar, "Ücretlerimizin düşüklüğü, çalışma koşullarının ağırlığı, keyfi sürgünler ve işçi sağlığı ve iş güvenliği taleplerimiz göz ardı edilmiştir. Bu şartlarda iş edinimimizi yerine getirmeyeceğiz" diye konuştu. Fırat Dağıtım Şirketi'ne bağlı diğer illerde fazla mesai ücretleri ödenmesine rağmen, Dersim'de mesai ücretlerinin ödenmediğini belirten Acar, "Yaşanan hak gasplarının ve uzun süren mesai süreleri sonucunda yaşanan iş kazalarının sorumlusu, işçileri kölece şartlar altında çalıştıran AKSA şirketidir" dedi. (DERSİM)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polis 10 yaşındaki çocuğu hastanelik etti iddiası

SONRAKİ HABER

Kolombiya'da genel grev ve kitlesel halk eylemleri sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa