Kent filmleri İstanbul’a geliyor

Kent filmleri İstanbul’a geliyor

Kurulduğu 1954 yılından bugüne mimarlık kültürünün geliştirilmesi, tarihi mirasın yaşatılarak korunması ve yaşam kalitesinin desteklenmesi konularında çalışmalar yürüten Türkiye Mimarlar Odası, bu çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Fi

Kurulduğu 1954 yılından bugüne mimarlık kültürünün geliştirilmesi, tarihi mirasın yaşatılarak korunması ve yaşam kalitesinin desteklenmesi konularında çalışmalar yürüten Türkiye Mimarlar Odası, bu çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’ni düzenliyor. Bu yıl 7’ncisi yapılacak olan festival, “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesince gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” programı kapsamında yapılıyor.
Bu yıl 7 Ekim tarihinde kutlanacak “Dünya Mimarlık Günü”, aynı zamanda festivalin kapanış tarihine denk geliyor. Film Festivali programı 1 Ekim’de başlayarak 7 Ekim’de sona erecek. 1-7 Ekim 2013 tarihleri arasında, İstanbul’un her iki yakasında, üç farklı salonda, seçilen filmlerin gösterimi sürdürülecek. Toplamda 25 adet film gösterim programında yer alıyor. Bu filmler dönüşümlü olarak her üç salonda da izleyicilerle buluşacak.
“İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nin yarışma bölümünde ise Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Norveç, Portekiz, Rusya, Yunanistan ve Türkiye’den katılan belgesel ve canlandırma dallarındaki filmler yer alıyor. İlk üç ödülü alan filmler; 9 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 19:00’da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy binasında yapılacak ödül töreninde açıklanacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net