19 Eylül 2013 14:19

Türkiye'nin sınır politikası cihatçılara yarıyor

İngiliz Times gazetesi, Irak-Şam İslam Devleti (ISIS) üzerinde durduğu manşet haberinde dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların “Türkiye'nin sınır politikası” sayesinde, kolayca Suriye'ye girebildiğini yazdı. Gazete, başyazısında ise Türkiye’nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiğini” dile getird

Türkiye'nin sınır politikası cihatçılara yarıyor

Paylaş

Times gazetesi, manşet haberinde Suriye topraklarında ISIS örgütü üyeleri tarafından yolu kesilen muhabiri Anthony Lloyd'un başına gelenlerini yansıtırken "aşırılık yanlısı" grupların Suriye muhalefeti içinde giderek güçlendiğini kaydetti.

Haberde ISIS’nin gücünün ve militan sayısının arttığı ve savaşın gittiği yönü şekillendirmeye başladıkları belirtildikten sonra “dünyanın dört bir yanından gelen cihatçıların Türkiye'nin sınır politikası sayesinde, kolayca Suriye'ye girebildiği” de ifade edildi.

'TÜRKİYE, GEÇEN YIL SINIRDAKİ DENETİMİ GEVŞETTİ'

BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberde Türkiye'nin geçen yıl Özgür Suriye Ordusu'na lojistik destek için Suriye sınırındaki "denetimi gevşettiği, devriyelerini geri çektiği, binlerce cihatçının da bu durumdan faydalandığı" belirtiliyor.

Times, "Ankara yabancı cihatçıların Suriye'ye girişinin kolaylaşması için resmen yardım verildiğini reddetse de muhalefet partilerinin bundan emin olduğunu" belirtirken Hatay CHP İl Başkanı Servet Mollaoğlu’nun “Bu hükümet cihatçılara para, barınma ve Suriye'ye geçiş imkânı sağlıyor. Cihatçıların yüzde 90'ı Türkiye üzerinden geçiyor. Bazıları sadece cihat için giden gençler. Ama aralarında uluslararası istihbarat kuruluşlarınca iyi tanınan katiller ve teröristler de var” sözlerine de yer veriyor.

Bu arada, Times, aynı konuyu başyazısında irdelerken Türkiye'nin Suriye sınırını “denetlemesi gerektiği” görüşünü dile getiriyor. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kahire metrosunda iki bomba imha edildi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa