19 Eylül 2013 09:00

Ruhani: Nükleer silah peşinde değiliz

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a gelmesi beklenen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ziyareti öncesi Amerikan televizyonu ‘NBC News’e konuştu. İran’ın hiçbir zaman nükleer silah geliştirme çabasında olmadığını vurgulayan Ruhani, “Hiçbir şart altında nükleer silahlar dahil her

Ruhani: Nükleer silah peşinde değiliz
Paylaş

Hasan Ruhani ilk kez bir ABD kanalına konuştu. Ruhani’ye özellikle İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in devlet idaresindeki rolü soruldu.

Röportajı yapan Ann Curry’nin Hamaney’in yakın zamanda ‘diplomatik esneklik’ konusunda sert bir açıklama yaptığını hatırlatması üzerine Ruhani, hükümet olarak nükleer program konusunda tam güç ve yetkiye sahip olduklarını vurguladı. Dışişleri Bakanlığı’na nükleer müzakere portfolyosunu verdiğini ifade eden Ruhani, “Bu problemi çözmek için yeterli politik özgürlüğümüz var” dedi.

Seçimlerin ardından Obama’nın kendisini bir mektup göndererek kutladığını ifade eden Ruhani, “Bu mektupta önem verdiği konulara da değinmişti. Mektuba cevap verdim. Kendisine teşekkür ettim. Mektubunda değindiği ve başka konular hakkında İran İslam Cumhuriyeti’nin görüşlerini ifade ettim. Mektubun tonu olumlu ve yapıcıydı” dedi.

Röportajda Ruhani’ye Suriye konusunda da düşünceleri soruldu. Esad yönetiminin elindeki tüm kimyasal silahları teslim edeceğine olan inancının sorulması üzerine Ruhani, “Biz Suriye hükümeti değiliz. Biz bölgede barışçıl istikrar sağlanması ve kitle imha silahlarının temizlenmesinin peşinde olan bir ülkeyiz” şeklinde konuştu. Ruhani, İran’ın ABD ve Rusya’nın anlaşmasında da büyük rol oynadığını dile getirdi. İran yönetimi geçmişte de birçok kez barışçıl amaçlı nükleer araştırmalar yaptıklarını dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ken Norton yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa