18 Eylül 2013 22:30

‘Barış beklentilerini kendi gündemine heba ediyor’

Aylardır kamuoyunun beklenti içine sokulduğu “demokratikleşme paketi” yine ertelendi. Başbakan Erdoğan’ın bu kez de ay sonunda açıklayacağı ifade edilen pakete yönelik beklentiler de yerini tepkilere bıraktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AKP’nin barış beklentilerini kendi gündemine heba ettiğini söyledi. İ

‘Barış beklentilerini kendi gündemine heba ediyor’
Paylaş
Sultan Özer

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu paketin açıklanmamasına ve sürecin uzatılmasına tepki gösterdi. Gazetemize açıklama yapan Tanrıkulu, “AKP toplumun demokratikleşme taleplerini, Kürt meselesinin bir toplumsal mutabakat ve barışla çözülmesi meselesini kendi gündemine heba etmektedir” dedi. AKP’nin paket beklentisiyle Tanrıkulu, paketin basına sızdırılan içeriğine baktıklarında, zaten kendilerinin o taleplerin birçoğunu Meclis başkanlığına yasa teklifi ya da araştırma komisyon önerileri olarak verdiklerini, onlara bakılabileceğini, mart ayından bu yana devam eden çalışmalara, toplantılara ve redaksiyon çalışmalarına da gerek olmadığını söyledi. Seçim barajını kaldırmak yerine “dar bölge” gibi tartışmalarla  Türkiye’nin demokrasi taleplerini boğmak istediğini de belirten Tanrıkulu, “Bütün toplum AKP’nin kendi gündem dayatmasına karşı durmalıdır” dedi.
BDP Milletvekili Sebahat Tuncel de paketin bu kadar uzatılmasının, demokratikleşme konusunda toplumu ikna edecek düzenlemeler olmadığını gösterdiğini söyledi. “Toplumda bu kadar beklenti varken, anlaşılan o ki AKP beklentilere cevap verecek konumda değil. Beklenti üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor” diyen Tuncel, bunun ciddi bir sorun olduğunu dile getirdi. Erdoğan’ın paket için “Kasım’da çıkacak” sözlerine atıf yapan Tuncel, “Zaten seçim dönemine girilmiş olacak. AKP’nin ‘Şüpheli paket’i anlaşılan o ki boş çıkacak bir paket” değerlendirmesini yaptı.

‘SÜREÇ İKİ TARAFLI GİTMELİ’

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da paketin açıklanmamasını, toplumda beklenti yaratılmasını eleştirdi. “Öncelikle sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadan oluşturulmuş taslaklar tartışılmadan kamuoyuna açıklanırsa eksik kalır. Sürecin ilerlemesi noktasında çalışma yürüten sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerinin alınması gerekir” diyen Türkdoğan AKP’nin sürekli öteleme taktiğinin de yeni olmadığını söyledi.
Türkdoğan ayrıca sürecin tek taraflı yürütülmesini de eleştirerek, “Sürecin tek taraflı gittiği gözüküyor. Kürt siyasi hareketinin beklentileri dikkate alınmıyor anladığım kadarıyla. Oysa süreç ancak müzakere ile çift taraflı götürülebilir. Hükümetin bu eksikliği gidermesi ve paketi muhataplarıyla oturup konuşması gerekir.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM’nin içinde kimyasal ayrılığı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa