'Valilik direnişimizi kırmaya çalışıyor'

Depremden sonra yerleştirildikleri konteynır kentten çıkarılmak istenmelerine karşı depremzedelerin başlattıkları ölüm orucu 8'inci gününe girdi. Başlattıkları eylem nedeniyle sağlık problemleri baş göstermeye başlayan depremzedeler, valiliğin sadece dul kadınları ve engelli çocuğu bulunan aileleri kapsayan çözüm&uu

Van'da yaşanan depremlerin üzeriden 2 yıl geçmesine rağmen konteynır kentlere yerleştirilen depremzedelere verilen sözler yerine getirilmediği gibi, deprem sonrası yerleştirildikleri konteynırlardan Van Valiliği talimatıyla elektrikleri kesilerek, zorla çıkartılmak isteniyor. Buna karşı önce açlık grevi, sonrasında da ölüm orucuna giren Anadolu Konteynır Kent'te yaşayan depremzedelerin eylemi 8'inci gününe girdi. 4 depremzedeyle başlatılan ölüm orucu eylemi, her gün yeni katılımlarla 17'ye çıktı. Depremzedelerin sorunlarına kalıcı çözüm bulunması için başlatılan ölüm orucuna dahi olan depremzedelerde aradan geçen zamanla birlikte sağlık problemleri baş göstermeye başladı. Baş dönmesi, bayılma, kusma gibi rahatsızlıklar yaşamaya başlayan depremzedelerden bazıları hastaneye kaldırılarak kendilerine serum verilmesine rağmen, tedavi sonrası gelip eylemlerine devam ediyor. Bu durumunun karşısında depremzedelerin başlattığı eyleme ilişkin geçtiğimiz günlerde AKP İl Başkanı Abdullah Aras ve AFAD yetkililerinin konteynır kentte ölüm orucuna giren depremzedeleri ziyaret ederek, Van Valiliği ile yürütülen çalışma ile depremzedelere 1+1 konut verileceğini ve buna dönük ortak bir çalışma başlattıklarını iddia ettiği belirtildi. Fakat başlatılan çalışmanın sadece dul kadınları ve engelli çocuğu bulunan aileleri kapsaması hem ölüm orucunda bulunan hem de diğer depremzedelerin tepkisine yol açtı.

'VALİ MÜCADELEMİZİ GÜÇSÜZLEŞTİRMEK İSTİYOR'

Sorunlarına çözüm bulununcaya kadar haklarını arayacaklarını belirten eylemcilerden Piltan Şahbaz, 16 arkadaşıyla beraber devam ettiği eyleminde 2 kez fenalaşarak baygın halde hastaneye yatırıldığını aktardı. Van Valiliği ve Başbakan'a seslenen Şahbaz, depremzedelerin insan muamelesi görmediğini ifade ederek, depremin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala sorunlarına çözüm bulunmadığı gibi daha da mağdur edilmeye çalıştıklarını söyledi. Şahbaz, "Çocuklarım perişan oldu. Konteynır kentteki hastaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Vali bazı mağdurlara 1+1 daire vererek mücadelemizi güçsüzleştirmek istiyor. 1+1'ler sadece dul ve çocukları engelli olan mağdurlara verilecek. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bir çözümleri varsa herkes için bu çözüm olsun" diye belirtti.

'BURADA YAŞANANLAR BİR İNSANLIK AYIBIDIR'

Ölüm orucundaki Özgür Toprak adlı depremzede ise, diğer arkadaşlarının durumunun gün geçtikçe kötüleşmeye başladığını belirterek, tedaviyi kabul etmemelerine rağmen baygın şekilde hastanelere kaldırılarak kendilerine serum verildiğini dile getirdi. Toprak, "Çözüm bulununcaya kadar burada ölüm orucunda olacağız. Kimse ortalığı karıştırmaya çalışmasın. 1+1 dairelerle İŞ-KUR'dan geçici işlerle bizleri kandıramazlar. Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için buradayız" dedi. 4 kişi ile başlayan ölüm orucunun 17 kişiye çıktığını belirten Toprak, sorunlarına çözüm bulununcaya kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Toprak, "Burada sağlık skandalı yaşanıyor. Çocuklarda yaralar ve bitlenmeler başladı" diyerek konteynır kentte yaşananların bir insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Ölüm orucunda bulunan arkadaşlarının tedaviyi kabul etmediğini söyleyen Toprak, çözüm bulunması konusunda duyarlı tüm kurum ve mercileri konuya hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini kaydetti.

2 yıldır konteynır kentte kaldığını söyleyen Abdulmütalip Eren adlı depremzede de, gazete ve haber sitelerinde kendilerinin siyasi partiler tarafından yönlendirildiğine yönelik yapılan haberlerin doğru olmadığını dile getrdi. Eren, "Biz burada sadece mağdur olduğumuz için ölüm orucundayız. Öleceğimi bile bile vazgeçmeyeceğim" dedi. Kendi iradeleri ile ölüm orucuna girdiklerini dile getiren Eren, yaşanacaklardan valinin sorumlu olacağının altını çizdi. Yapılan bazı oyunlar ile mücadelelerinin etkisiz kılınmaya çalışıldığını ifade eden Eren, "Bizi burada dağıtmaya çalışıyorlar fakat bunu başaramayacaklar" diye konuştu.

'EV YADA İŞ SAHİBİ OLMAK İÇİN DUL YADA ENGELLİ OLMAMIZ İSTENİYOR'

Ölüm orucunda bulunan depremzedelerden Lalihan Çicek adındaki diğer bir yurttaş ise, yetkililerin ev ve iş sahibi olabilmeleri için dul ya da engelli olmaları gerektiğinin kendilerine bildirdiğini söyledi. Ölüm orucunun 8'inci gününde olduklarını hatırlayan Çicek, Van Valiliği'nin "dul ve engellilere ev verebiliriz" şeklindeki yaklaşımın aileleri parçalamak amaçlı olduğunu söyledi. Çiçek, "Deprem mağduruyuz. Yetkililer bize dul ya da özürlü olanlara ev vereceklerini söylüyor. Ev için illaki engelli ya da dul mu olmamız gerekiyor? Bu nasıl bir mantıktır. Ölümümüze de sebep olsa dahi biz bu hukuksuzluğu kabul etmeyeceğiz " diyerek yetkililere tepki gösterdi. (Van/DİHA)

www.evrensel.net