Erciş

Erciş'te binlerce ağaç 'tehlike' altına girdi!

Erciş Kaymakamı binlerce ağacın kesileceği Çatakdibi (Zortul) köyündeki çalışmaların başlatıldığını resmi web sitesinde duyurdu. Açıklamada, ellerindeki kira makbuzlarına rağmen binlerce ağacın bulunduğu tarım arazisinin köylüler tarafından izinsiz kullandığı iddia edildi.Erciş Kaymakamlığı Çatakdibi (Zortul) k&ou

Erciş Kaymakamlığı Çatakdibi (Zortul) köyünde binlerce ağacın kesileceği alanda çalışmaların başladığını, resmi web sitesinde yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Köylülerin aylardan beridir gösterdiği direnişe rağmen tarım arazisinde çalışmalarını jandarma ve çevik kuvvet eşliğinde başlatan Erciş Kaymakamlığı, yaptığı yazılı açıklamada, köylülerin araziyi izinsiz kullandığı vurgusu yapması ise dikkat çekti. Açıklamada, tek bir fideye dokunulmayacağı ve ağaçların kesilmeyeceği ileri sürülerek, "İhtiyaç duyulduğunda sadece 4-5 aileye değil, köyün geneline hizmet edecek şekilde kullanılması gereken bir arazi deprem afetinden sonra, evleri hasar gören vatandaşlarımıza herhangi bir ücret talep edilmeden tahsis edilerek, kendi evlerini bir an evvel yapmaları sağlanacaktır. Ayrıca, bu çalışmalar sırasında tek bir ağaç bile kesilmeyecektir" iddiasında bulundu.

KAYMAKAMA GÖRE KÖYLÜLER ARAZİYİ 'İZİNSİZ' KULLANMIŞ!

Açıklamada, köylülerde ellerinde belirtilen araziye ilişkin kira bedeli ödediklerini gösteren makbuzların olduğunu söylemelerine rağmen söz konusu arazinin hazine malı olduğu iddia edildi. "Tek bir ağaç bile kesilmeyecektir" denilen açıklamada, köylülerin "işgalci" olarak gösterilmesi ise, dikkat çekti.

Açıklamanın yayınlandığı Kaymakamlığa ait web sitesinde ise, "ağaç kesilmeyecek" iddiasının aksine iş makinelerinin doğaya nasıl zarar verdiği yonca ekili alandan ağaçlık alana doğru hareket eden bir iş makinesinin yonca ekili olan tarlada nasıl bir tahribat yarattığı yayınlanan fotolarda net bir şekilde görülüyor. (VAN)

www.evrensel.net