18 Eylül 2013 15:01

Çürümeye terk edildiler

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan cezaevlerindeki ağır hasta mahpuslara karşı duyarsızlığın devam ettiğini belirterek F tipi hapishanelere geçişle birlikte tecrit sisteminin etkisiyle tutuklu ve hükümlülerin adeta çürümeye terk edildiğini vurguladı. Kızılay Güvenpark’ta hasta mahpuslar

Çürümeye terk edildiler
Paylaş

AĞIR HASTALARA ERTELEME VE AF TALEBİ

Cumhurbaşkanlığının özel af uygulamasının genişletilmesi ve hastalık nedeniyle hapis cezalarının ertelenmesini isteyen Türkdoğan, bunun  için Adli Tıp Kurumu’nun devreden çıkarılarak tam teşekküllü hastanelerin vereceği raporların geçerli olmasını talep etti. Türkdoğan, Adli Tıp Kurumu’nun infaz kanununda hasta mahpuslar lehine yapılan düzenlemelere direnmesinin önlenmesini istediklerini ifade ederek Savcıların da geniş takdir yetkisiyle toplum güvenliği gerekçe göstererek ağır hasta mahpusların tahliyesini önlemelerine son verilmesi gerektiğini söyledi. Türkdoğan ayrıca Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalamaz raporuna rağmen toplum güvenliği gerekçe gösterilerek Metris Cezaevi’nde hükümlü olarak tutulan Ramazan Özalp’in serbest bırakılmasını istedi.
Yetkililerden hasta mahpusların durumunun  biran önce düzeltilmesine ilişkin adımlar atılmasını talep eden Türkdoğan, Türkiye’de cezaevlerinde çürümeye terkedilmiş insanlar olduğunu hatırlatarak kamuoyundan da duyarlılık gösterilmesini istedi.

İHD’NİN HASTA TUTUKLULARA İLİŞKİN TALEPLERİ:
-Hastalık halinde geçici infaz erteleme uygulamasının kapsamı genişletilsin ve süre 3 yıldan 7,5 yıla çıkarılsın,
-Adli Tıp Kurumu’nun resmi bilirkişi tekeli kaldırılsın,üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlıkları ve Sağlık Bakanlığı’nın Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi kurumların bilirkişi vasıfları kabul edilsin,
-Cezaevlerinin revir ve uzman doktor ihtiyacı karşılansın,
-Tecrit uygulamasına son verilsin,
-Cezaevlerinde beslenme, havalandırma,spor yapma imkanları ile hijyen koşulları iyileştirilsin,
-5275 sayılı kanunda yer alan siyasi tutuklulara daha ağır infaz içeren hükümler kaldırılsın,
-Cezaevlerindeki sağlık koşulları tamamen düzeltilinceye kadar Adalet Bakanlığı tarafından cezaevlerindeki mahpuslara sağlık taraması yapılsın. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenlerden hükümete somut adım çağrısı

SONRAKİ HABER

ÇÜ Hukuk Kulübü, "Çukurova Hukuk Zirvesi" düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa