18 Eylül 2013 15:22

Öğretmenlerden hükümete somut adım çağrısı

Eğitim Sen İzmir Şubeleri,  zorunlu din dersinin kaldırılması ve anadilde eğitimin hayata geçirilmesi için öğretmenlerden ve velilerden topladıkları yaklaşık 5 bin imzayı İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verdi.İlk olarak Konak Eski Sümerbank önünde toplanan öğretmenler adına açıklama yapan 4 Nolu

Öğretmenlerden hükümete somut adım çağrısı
Paylaş

İlk olarak Konak Eski Sümerbank önünde toplanan öğretmenler adına açıklama yapan 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Akyol, yeni eğitim öğretim yılının 4+4+4’ün derinleştirdiği yeni sorunlarla açıldığını belirterek “Zorunlu din derslerine ek olarak din içerikli seçmeli derslerin fiilen “zorunlu seçmeli” hale getirilmesi, anadilinde eğitim hakkı taleplerinin görmezden gelinmesi gibi sorunlar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu eğitim öğretim yılında da temel sorunlar olarak dikkat çekmektedir” dedi.

Zorunlu din dersleri ile devletin tek bir mezhep üzerinden eğitim vermesinin Türkiye gibi çok kültürlü, çok dinli ve çok mezhepli toplumlarda birçok sıkıntının doğmasına yol açtığını vurgulayan Akyol, devletin bütün insanlara aynı mesafede yaklaşabilmesi için herhangi bir dinin dersini zorunlu ya da seçmeli vermemesi gerektiğini belirtti. ‘ZİHİNSEL GELİŞİM ETKİLENİYOR’

Demokratik, laik bilimsel ve anadilde bir eğitim için öncelikli koşulun çocuğun anadilde eğitim alması gerektiği olduğunu dile getiren Akyol “Bireylerin anadillerinde eğitim hakkından yoksun bırakılması, çocukluktan itibaren zihinsel gelişimi ve kimlik edinme sürecini olumsuz etkilemektedir” dedi.

Akyol sözlerini Eğitim Sen olarak yıllardır dile getirdikleri parasız bilimsel, nitelikli eşit eğitimin hayata geçirilinceye kadar mücadele edeceklerini ifade ederek bitirdi. Açıklamanın ardından Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Akyol ve beraberindeki sendika yöneticileri, topladıkları imzaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

5 tecavüz zanlısı tutuklandı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa