'Silahlı kuvvetlerimiz gereğini yapmıştır'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye tarafından düşürülen Suriye helikopterine ilişkin, "Helikopter olayında 2 kilo metre kadar sınır ihlali söz konusu. Bu sınır ihlali nedeniyle uyarılara da kulak asmayınca kurallar iletilmiş, silahlı kuvvetlerimiz tarafından gereği yapılmıştır" dedi.Erdoğan, "demokratikleşme paketine" i

Erdoğan, "demokratikleşme paketine" ilişkin ise, "Bugün çalışmamızın ilk etabını tamamladık. Ay sonuna kadar sadece demokratikleşme paketine yönelik bir basın toplantısıyla bunu basına açıklayacağım" dedi.

Başbakan Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile birlikte yaptığı basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin gazetecilerin sorularına yanıtladı.

Suriye sınırında düşürülen helikopterle ilgili Erdoğan, "Biz silahlı kuvvetlerimize belli alanlarda yetki veririz. Bildiğiniz gibi Suriye konusunda angajman kurallarına yönelik yetkilendirmeyi yaptık. Benim bu konuyla ilgili açıklamalarım vardı. Eğer sınır ihlalleri olursa, angajman kuralları işletilir. Bu olayda da 2 kilo metre kadar bir sınır ihlali söz konusu. Bu sınır ihlali sebebiyle de 14.25'te uyarılara kulak asmayınca bu defa kurallar işletilmiştir ve TSK tarafından orada gereği yapılmıştır. Olay budur. Sadece kimyasal silahlar üzerinden hareket ediyoruz. Niçin? Kimyasal silahı kullanmakta suçtur, konvansiyonel silahları kullanmakta suçtur. Bin 700 kişi kimyasal silahla, 110 bin kişi konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Ortada adeta bir soykırım sözkonusu. 200 bin kadar da tespitli olmayan var. Ayrıca 7 milyon insan sığınmacı konumundadır" dedi. Erdoğan "Demokratikleşme paketi" ile ilgili sorulara ise, "Bugün çalışmamızın ilk etabını tamamladık. Ve şu anda görevlendirmeleri yapmak suretiyle arkadaşlarımız redaksiyonlarını yapacaklar ve ay sonuna kadar ben de sadece demokratikleşme paketine yönelik bir basın toplantısıyla bunu basına açıklayacağım" yanıtını verdi. (ANKARA)

www.evrensel.net