18 Eylül 2013 12:09

Devlet kadına şiddeti engellemiyor gizliyor

Türkiye’de neredeyse her gün bir kadın öldürülüyor ya da en az bir kez eşi tarafından şiddete maruz kalıyor. Kadına şiddette her yıl yaklaşık yüzde 50 artış yaşanırken, devletin şiddeti önlemek için hayata geçirdiği Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ise kadınların ihtiyaçlarına cevap ver

Devlet kadına şiddeti engellemiyor gizliyor
Paylaş
Duygu Ayber

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfının 2013 yılı 6 aylık faaliyet raporu da, ŞÖNİM’in kadın şiddetine çözüm olmak yerine, şiddeti neredeyse gizleyen bir çalışma olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.  

Mor Çatı’nın son 6 aylık sürede 654 kadınla yaptığı görüşmeler sonunda hazırladığı raporda, sığınakların durumu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yükümlülüklerine dikkat çekiliyor. Bakanlığın, başta 6284 sayılı yasa olmak üzere, kadınlar için sığınak, sosyal ve ekonomik destek gibi yükümlülüklerini yerine getirmediği bir kez daha gün yüzüne çıkıyor.


KADIN KORUNAMAZSA SIĞINAK NE İŞE YARAR?

Tüm sığınakların Bakanlık bünyesindeki ŞÖNİM’lere bağlanmasını düzenleyen yönetmelik, destek hizmetlerini merkezi hale getirdi belki ama, kadınlar sığınak, kreş desteği, mesleki eğitim desteği, iş bulma desteği gibi hizmetlere ulaşmakta güçlük çekiyor. Bu durum, sığınak ihtiyacı olan kadınların, bu sürecin daha ilk adımında kolluk kuvveti ile karşılaşmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Raporda, şiddete maruz kalan ve travma yaşayan kadınların, karakolda eksik bilgilendirildiğine tanıklık edildiği belirtiliyor. Bu durum, yeterli bilgi alamayan kadınların sığınak hakkından faydalanmasına “engel” olunduğu anlamına geliyor.


KADINLAR İKİ KEZ MAĞDUR EDİLİYOR

Şiddet mağduru kadınların yaşadıkları en büyük güçlüklerden biri ekonomik nedenler. Mor Çatının görüştüğü kadınların, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yeterince destek alamadığı için mağduriyetleri de artıyor. Yardımlardan faydalanabilen sınırlı sayıda kadının aldığı destekler ise, hayatlarını kolaylaştıracak nitelikte değil. Ayrıca raporda, Mor Çatıya başvuran kadınların 6284 sayılı yasa kapsamında verilmesi gereken “geçici maddi yardım”la ilgili kaymakamlıklara yaptığı başvuruların “öyle bir şey yok” denilerek reddedildiği belirtiliyor. 


‘ŞÖNİM'LER ŞİDDETİ ÖNLEYEMİYOR’

Mor Çatı raporu İstanbul ŞÖNİM’e yapılan başvurularda her kadının yaşantısına uygun seçenekler sunulması yerine sadece birkaç kuruma yönlendirme yapılması bilgisini de ortaya koyuyor. Böylece kadınlar, şiddetten uzak yeni yaşamlar kurabilmeleri için gerekli sosyal destekleri, ne ŞÖNİM, ne sığınak, ne de mülki amirliklerden alabiliyor. Ayrıca ŞÖNİM’lerin kadınları şiddet ortamına geri dönmeye zorladığı ve “aile bütünlüğü” adına arabuluculuk mekanizmalarını güçlendiren bir konumda olduğu ifade edilen raporda, gizlilik kuralının da ihlal edildiğinin altı çiziliyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Genel başkanı suçlayarak istifa etti

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa