17 Eylül 2013 19:45

İzzettin Doğan bu kez de Marksistlere saldırdı

CAMİ-CEMEVİ projesinin mimarlarından Cem Vakfi Genel Başkanı İzzettin Doğan bu kez de projeyi engelleyenlerin marksistler olduğunu ima etti. Kendisini tutamayan Doğan, Karl Marks’a da gönderme yaptı... Doğan,”Aleviliği özünden öğrenmek lazım. Marksistlerden öğrenmeyeceksin. Marks kim ki Alevi olsun. Marks daha dünün çocuğudur

İzzettin Doğan bu kez de Marksistlere saldırdı
Paylaş
Hasan Akbaş

‘HOCA EFENDİ’ İLE HOŞ SOHBETLER...

Doğan Gülen’le olan sohbetlerini şöyle anlattı: Orta Asya’dan Türkmen Aleviler büyük bir göç ile doğu Anadoluya ve orta Anadoluya geldiler. Anadoluda Hıristiyanlar böyle bir yeniliğin karşısında Müslüman olmaya başladılar. Anadolu’da Aleviler büyük ızdırap çektiler, büyük ölçüde zulme uğradılar ama hep dik durdular. Kimse Alevilerin dimdik ayakta duruşlarını yıkamadı.Yeri geldi dağ başlarında bile kendi hukuk düzenlerini kurdular. Kendi içlerinde kurdukları mekanizmalarla kimseyi incitmeden kendi düzenlerini yaşadılar.Tüm bunları Fethullah Hoca Efendi ile konuşuruz”.

‘MAMAK’TA OLMASI KASIT DEĞİL, ARSA MESELESİ’

Programda sık sık Gülen’e övgüler düzen Doğan, “Türkiye’de caminin yanına cemevinin getirilmesini  istemek barış istemektir. Bunu  istemeyenler tamamen art niyetlidir” diye konuştu. Projenin neden Mamak’ta uygulandığı sorularına karşılık Doğan, bunun bir kasıt olmadığını, “arsa meselesi” olduğunu savundu.  “Arsa nerede olursa oraya yaparız” diyen Doğan, Alevi vatandaşların başta Mamak’ta olmak üzere yurdun birçok yerinde yaptığı eylemleri “Marksistlerin provokasyonu” olarak niteledi. Sürekli imalarda bulunan Doğan, Aleviliğin İslamın özü olduğunu iddia etti.

‘ALEVİLİĞİ BİLMEYEN ALEVİ’LERE ÖNERİ!

Cami-Cemevi projesi ile yapılacak yerlerin bir asimilasyon merkezi olacağı iddialarına yanıt olarak Doğan, “Aleviler ben Alevilikten uzaklaşırım Sünni olurum diyorsa o kişi zaten Aleviliği tam anlamıyla bilmiyordur. Aleviliği öğrenmek isteyene ben şunları öneririm, Yunus’u oku Mevlana, Hacı Bektaşi Veli oku, Aşık Veysel, Dadaloğlu,Yahya Kemal oku, Pir Sultan Abdal’ı okuyun” dedi. Doğan konuşmasında Aleviliğin Marksizm’den öğrenilemeyeceğini anlatmaya başladı. Marksistlere göndermelerde bulunan Doğan, “Aleviliği özünden öğrenmek lazım. Marksistlerden öğrenmeyeceksin. Marks kim ki Alevi olsun. Marks daha dünün çocuğudur. Marks Aleviliği benimsemiş olabilir. Ama ben hiç sanmıyorum...” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan’ın “Eyy Nobel” çıkışına benzetilen bu yoruma ilişkin kimi vatandaşlar sosyal paylaşım sitelerinden,” Marks’la bir Tv programında yüzleşmelisiniz”, “Başbakan’ın Nobel’e çağrısından sonra İzzettin Doğan’dan Marks’a çağrı” şeklinde ifadelerle dalga geçtiler. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Para ödediler ama yurtta kalamıyorlar

SONRAKİ HABER

Brezilya'da gecekondu mahallesi sakinleri polis şiddetini protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa