Para ödediler ama yurtta kalamıyorlar

Para ödediler ama yurtta kalamıyorlar

Ankara’da kadın öğrencilerin kaldığı Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı (KYK) Gazi Öğrenci Yurdu tadilat nedeniyle öğrencilerini başka yurtlara gönderdi. Para ödemelerine karşın ne kendi yurtlarında, ne de gönderildikleri yurtlarda yer bulamayan öğrenciler mağdur edildi. Yurt idaresinin öğrencilere verdiği yanıt ise “Kendinize kala

Birkan Bulut

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte Ankara’ya gelen üniversiteliler, Gazi Öğrenci Yurdunda beklenmedik bir durumla karşılaştı. Yurt binasında devam eden tadilat nedeniyle yurtta kalamayacaklarını öğrenen öğrenciler, hemen yakındaki Sabancı Yurduna gönderildiler. Burada sadece tatilden dönmeyen öğrencilerin yatakları Gazi Yurdu öğrencilerinin bir kısmına geçici olarak verilebildi. Açıkta kalan diğer öğrencilere ise Mehmet Akif Yurdu işaret edildi.
Yurdun önünde birçok kişi elinde bavulla Gazi Yurduna giriyor, oradan çıkıp Sabancı Yurduna, yine yer bulamazsa Mehmet Akif Yurduna gidiyor ama kalacak bir yer bulamıyor. Elinde bavuluyla Sabancı Yurdundan çıkan bir öğrencinin ortada kaldığına da tanık olduk. Parasını verdiği halde yurtta kalamayan öğrencinin tek yapabildiği Ankara’da yaşayan bir akrabasını aramak oldu. Ankara’da kimsesi olmayan öğrencilerin durumu ise belirsiz.
Yurt İdaresi ise öğrencilerin yaşadığı mağduriyetle ilgili sorularımızı yanıtsız bıraktı ve yalnızca “Her katta banyo olması için tadilat yapıyoruz” dedi.


‘ELDE BAVUL YATAK ARIYORUZ’

Konuyla ilgili gazetemize konuşan birkaç öğrenci duruma tepki gösterdi. Yurttan atılma ihtimalleri nedeniyle isimlerinin yayımlanmasını istemeyen öğrenciler şunları anlatıyor: “Dönem başlayacağı için yurdumuza geldiğimizde bize yurdun tadilatta olduğu ve gidecek yerimiz varsa gitmemiz, yoksa misafir öğrenci olarak hemen yanındaki Sabancı Yurduna gitmemiz söylendi. Sabancı Yurdunda kaldığımız yatakların sahipleri var, sadece henüz gelmemişler. Onlar geldikçe başka odalarda boş yatak arıyoruz. Şu an herkes bavul elinde yatak arıyor. ‘Ne yapacağız’ dediğimizde bize “kalacak yer bulun” diyorlar. Velilere çocuklara yer verdik yalanı söyleniyor”

TADİLAT NE ZAMAN BİTECEK?

Yurt İdaresinin önce “Tadilat 27 Eylül’de bitecek” dediğini, sonra ise bu tarihi 1 Ekim ve bayrama ertelediğini belirten öğrenciler, “Dersler başladı ve biz bavul elimizde sürünüyoruz. Paramız olsa KYK yurdunda kalmazdık zaten” dediler.
Ekim ayından önce yemek fişlerinin verilmediğini aktaran öğrenciler, eşyalarını emanet edecek bir yer bulamadıklarını söylediler. Cemaatçilerin kendilerini ücretsiz olarak evlerinde ağırlamayı teklif ettiklerini ifade eden öğrenciler, KYK ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a attıkları maile ise cevap verilmediğini söylüyorlar. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net