17 Eylül 2013 19:31

Çiğli de cami-cemevi projesine karşı çıkıyor

Cami-Cemevi projesi ile ilgili Mamak Tuzluçayır’da günlerdir süren protesto eylemleri devam ederken projenin uygulama alanlarından biri olan İzmir’in Çiğli ilçesinde yaşayanlar da söz konusu projenin bir asimilasyon projesi olduğunda hemfikir.    Çiğli’li emekçiler, bazı basın organlarında “S&u

Çiğli de cami-cemevi projesine karşı çıkıyor
Paylaş
Halil Bandırma / Dilan Karabay

Çiğli’li emekçiler, bazı basın organlarında “Sünni ve Alevi İşadamlarının Kardeşlik Projesi” olarak geçen bu planın ancak patronların işbirliğini güçlendireceğini belirtiyor ve projenin mimarlarından Cem Vakfı’na da tepki gösteriyor.
Çiğli’nin çoğunlukla Alevi nüfusa sahip semtlerinden olan Güzeltepe’de 35 yıldır yaşayan Nurten Yavuz, Gülen Cemaati ve Cem Vakfı’nın ortaklaşa planladığı bu projeyi kesinlikle doğru ve yararlı bulmadığını ifade ederken, “Her şekilde herkes kendi ibadetini kendisi yapmalı. Kimse kimseninkine karışmamalı” dedi. Mahallelerinde çocuklarının oynayacağı bir parkın bile olmadığını ifade eden Yavuz, bu projenin Çiğli’de temelinin atılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

‘CAMİDE İBADET EDENLERLE SORUNUMUZ YOK’

Bir başka mahalle sakini Kazım Olgun, Alevilere yönelik asimilasyon politikalarına yabancı olmadıklarını belirterek, Osmanlı tarihinde Yavuz Sultan Selim dönemini hatırlattı ve “Bizim Aleviler olarak camilerle ya da camide ibadetini yapmak isteyen vatandaşlarla hiçbir sorunumuz yok. Ancak Cem Vakfı amacından saparak Aleviliğin unutturulması için çaba harcıyor. Aleviler cemevlerini devletin göstereceği yerlere yapmak zorunda değildir, burası Alevilerin yoğun olduğu bir mahalledir, buranın halkı buraya cemevini yapar ve bu cemevinin tüm ihtiyaçlarını da halk kendisi karşılar” diyerek düşüncelerini ifade etti.

‘ALEVİLERİN HAKLARI TANINMADI’

Mahallede 20 senedir yaşan 2 çocuk annesi Fidan Yıldız da projenin mimarlarının samimiyet taşımadığını ifade etti. Hükümetin yıllardır Aleviler açısından demokratik bir adım atmadığının altını çizen Yıldız, Cem Vakfı ve İzzettin Doğan’ın bu ülkede yaşayan Alevileri temsil etmediğini belirtti. “Bu üstümüze oynanan bir oyundur. Cem Vakfı da zaten bunun aracısıdır. Peşinde gidenler gitsin ama biz gitmiyoruz.
İzzettin Doğan yıllarca asimilasyona uğratmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Devletçi olduğu için devletle birlikte işbirliği yapıyor, Alevilerin üzerinde elinden gelen bütün oyunları oynamaya çalışıyor” diyen Yıldız Alevilerin halen resmi olarak Cemevinde değil Kültür Merkezinde ibadet ettiklerini hatırlattı.
15 yıllık mahalle sakini olan Naciye Bingöl de “Ne oldu da şimdi devlet cemevi yapıyor?” diye sordu. Bu ülkenin vatandaşı ve Alevisi olarak başkaca sorunlarının da olduğu belirten Bingöl 2 çocuk annesi ve oğlunun çalıştığını, kızının üniversiteye hazırlandığını ancak geçim sıkıntısı çektiklerini belirtiyor.
Alevisi Sünnisi ülkedeki vatandaşların yaşamsal sorunları varken onların inançlarının suistimal edilmeye çalışıldığını belirten Bingöl, “Bugüne kadar yaşadığımız yere cemevi yaptırmıyorlardı, camilerle eşit de değil. Bu sebeple bizim yararımıza bir iş değil bu” diyerek sözlerini bitirdi.


‘ALEVİ-SÜNNİ OLARAK GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM’

Önceki akşam Güzeltepe Sağlık Ocağı’nda toplanıp Güzeltepe içinden Çiğli Kasaplar Meydanına yürüyen 200 kişi, Cem Vakfı ve Fetullah Gülen hareketinin cami-cemevi-aşevi projesini protesto etti.  Yürüyüşte sıklıkla, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “AKP uşağı İzzettin Doğan” , “Diren Mamak Güzeltepe seninle”, sloganları atıldı. Kasaplar meydanında basın açıklamasını Güzeltepe sakinlerinden Yılmaz Doğan okudu. Açıklamada projenin sadece adının hoşgörü projesi olduğu ve Tuzluçayır’da günlerdir bir polis terörü uygulandığına dikkat çekilirken, “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış taleplerimizin gerçekleşmesi için ortak mücadele cephesini oluşturalım. Çiğlideki Alevi-Sünni emekçi halk olarak güçlerimizi birleştirelim, hükümetin terör saldırısını durduralım” denildi.  (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yamaçtan kopan kayalar minibüse çarptı: 12 yaralı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Işıl Özgentürk için, hakkında açılan davada 7 buçuk yıla kadar hapis istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa