17 Eylül 2013 19:10

Ana dilinde eğitim ülkeyi bölmez

AKP Diyarbakır eski Milletvekili ve Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu Üyesi Abdurrahman Kurt, ana dilinde eğitimin ülkeyi bölmek yerine daha da güçlendireceğini belirtti.Çözüm sürecini bölgedeki halkın bayram havası ruhu ile karşıladığını kaydeden Kurt, bütün acılardan intikam, kan ve husumet üretmek yer

Ana dilinde eğitim ülkeyi bölmez
Paylaş
Ferit Aslan / Bayram Bulut

Çözüm sürecini bölgedeki halkın bayram havası ruhu ile karşıladığını kaydeden Kurt, bütün acılardan intikam, kan ve husumet üretmek yerine, bunu insanlık adına bir değere dönüştürmeyi becerebilmenin de toplumsal barışın bir göstergesi olacağını söyledi.

KIRK MİLYONLUK HALK

Kurt, şöyle dedi: “Paketler açıklanacak, çözümler gelecek doğru, ama travma toplumu olarak sadece Kürtleri ifade etmiyorum ülkenin batısında bu toplumda yaşayan herkesin travması var. Dindarların, Alevilerin, sol gruplardan gelen insanların fobileri var. Dolayısıyla heyet çalışmalarımızda, ülkenin batısında Kürtlerin gasbedilmiş haklarının iadesi ile ilgili acaba ülkemiz bölünür mü kaygısı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu fobi onlar için üretilmiş, tetiklenmiş ve beslenmiş bir fobi. Heyet çalışmamızda bir anlamda bu kaygıların, o travmatik durumların onarılması durumu ortaya çıktı. Ama, bir anlamda da dünyada hiçbir yerde kalmamış, sayısı 30 küsür milyonu hatta diasporası ile saydığımızda 40 milyonu bulan bir halkın kendini yönetme, yönetime ortak olma yeteneğinden yoksun olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.”  

ANA DİLİ BİRLEŞTİRİR

Kurt, Akil İnsanlar Heyetlerinin hazırladığı raporda ana dilinde eğitimin temel hak olduğunun belirtildiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Ana dilde eğitimin, ülkeyi bölmek yerine daha da güçlendirebileceğini ifade edebiliriz. Geriye gittiğimiz zaman radyolarda sadece yarım saat Kürtçe yayın bu ülkeyi böler denen bir yerden geliyoruz. Kürt vardır demenin bile bu ülkeyi böleceği denilen bir yerden geliyoruz. Her şey aşıldıkça bir şeyin bölmediği gün be gün ortaya çıktı. Ama, bu fobileri de saygı ile karşılayıp onarmak için çaba sarf etmektedir doğru olan.” (DiyarbakırDHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yerel yönetim iş kolunda yaşanan gelişmeler nedir?

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa