27 Mayıs 2011 08:41

Çanakkale’de ortak seçim komiteleri kuruldu

EMEP adayları Biga ve Gelibolu’da seçim toplantısı yaptı.Emek Partisi (EMEP) Çanakkale Milletvekili Adayları Mustafa Yalçıner ve Fatih Polat önceki gün, Çanakkale’nin Biga ve Gelibolu ilçelerinde seçim toplantısı düzenlediler.ORTAK SEÇİM KOMİTELERİ OLUŞTURULDUEMEP İl Başkanı Kenan Erkul ve

Çanakkale’de ortak seçim komiteleri kuruldu

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Çanakkale Milletvekili Adayları Mustafa Yalçıner ve Fatih Polat önceki gün, Çanakkale’nin Biga ve Gelibolu ilçelerinde seçim toplantısı düzenlediler.

ORTAK SEÇİM KOMİTELERİ OLUŞTURULDU

EMEP İl Başkanı Kenan Erkul ve BDP İl yöneticisi Şeyhmus Aslan ile birlikte önceki gün Biga’ya gelen Mustafa Yalçıner ve Fatih Polat, burada BDP ve EMEP’e üye gençler ve partililerle bir seçim toplantısı düzenledi. Adaylar toplantıda yaptıkları konuşmalarda, alacak tek bir oyun bile önemine vurgu ayarak, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nu oluşturan güçlerin, 12 Haziran seçimleri sonrasında Biga’daki faaliyetleri bakımından da, bu seçim sürecinde yapılacak ortak çalışmanın önem taşıdığını dile getirdiler. Toplantıda, BDP ve EMEP üyesi gençler ve partililerden, ev toplantıları dahil olmak üzere Biga’daki seçim çalışmasını sistemli biçimde sürdürmek için ortak bir komite oluşturuldu.

Milletvekili adayları ardından Gelibolu’da da bir toplantı düzenlediler. Gelibolu’daki toplantıya, BDP Çanakkale İl Başkanı Abdullah Güler, EMEP İl Başkanı Kenan Erkul’un yanısıra EDP il yöneticileri de katıldı. Toplantıya eski sendikacılar, çeşitli sosyalist yapılar içinde faaliyet göstermiş olan Gelibolulular, çoğu inşaat işçisi olarak çalışan BDP üyesi Kürt emekçiler katıldı. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda konuşan BDP İl Başkanı Güler, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun Türkiye’nin birçok ilinde seçimlere baraj engeli nedeniyle bağımsız adaylar yoluyla girdiğini, Çanakkale’de ise EMEP çatısı altında girildiğini dile getirdi. Oluşturulan Bloku, sadece seçim döneminden ibaret görmediklerini dile getiren Güler, yapılacak sistemli bir çalışma ile Çanakkale’de iyi bir sonuç alınabileceğini ve iktidarın zayıflatılabileceğini dile getirdi. Milletvekili Adaylarından Mustafa Yalçıner ise toplantıda yaptığı konuşmada, seçim çalışması yaparken, ‘Burada milletvekili çıkarma ihtimalimiz yok’ gibi bir duygu ile değil, Türk ve Kürt emekçilerinin, mücadele birliğini ve ortak geleceğini kurmaya yönelik bir bilinçle davranmak gerektiğini söyledi. BDP’li arkadaşlarla 2002 yılında oluşturulmuş olan Emek, Barış, Demokrasi Bloku’nun sürdürülmesi halinde bugün çok daha farklı bir noktada olunabileceği konusunda görüş birliği içinde olduklarını dile getiren Yalçıner, bugün yapılacak ortak çalışmanın da bu bilinçle, geleceği kurmak üzere yapılması gerektiğini anlattı. İktidarın seçimlerden sonra gündemine alacağını söylediği yeni anayasaya da değinen Yalçıner, “Eğer biz hem Meclis’te, hem de sokakta güçlü ve örgütlü olursak AKP iktidarı, sadece kendi çıkarlarını gözeten bir anayasa yapmaya cesaret edemeyecektir” dedi.  Katılanların geçmiş dönemdeki seçim çalışmasıyla ilgili deneyimlerini de paylaştığı toplantının sonunda, Gelibolu’da sürdürülecek olan seçim çalışmasını yürütmek üzere bir üst komisyon oluşturuldu.

YEREL BASINDA İLGİ

Bu arada, Çanakkale’nin etkin yerel gazetesi Olay ise, EMEP adaylarının Çanakkale’deki seçim çalışmalarına geniş yer ayırdı. Çanakkale Ton TV ise, dün EMEP adayları Mustafa Yalçıner ve Fatih Polat’ın katıldığı bir seçim programı gerçekleştirdi.
(Çanakkale/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşte AKP’nin ileri demokrasisi

SONRAKİ HABER

Afrin'de bombalı saldırı sonucu 2 kişi öldü, 24 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa