27 Mayıs 2011 08:37

Kadınlardan Blok’a tam destek

“Kadın sorunlarının çok boyutlu ve en ağır biçimde yaşandığı Türkiye’de kadınların kendi söz, talep ve duruşlarını bir Kadın Seçim Beyannamesi ile ortaya koymuş olmasının önemini ve değerini bilerek; Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun kadın bağımsız adaylarını destekliyor, özgürlük&cc

Kadınlardan Blok’a tam destek

Paylaş

Bu çağrı, aralarında akademisyen, yazar, sanatçı, kadın örgütü, siyasi parti ve sendika temsilcisi onlarca kadından Türkiyeli tüm kadınlara yapıldı. Dün desteklerini açıklamak için Cezayir Restoran’da bir araya gelen kadınlar, blokun kadın adaylarıyla buluştu, her türlü eşitsizliğe, kadına yönelik şiddete, yoksulluğa, işsizliğe karşı ortak hareket etme çağrısı yaptı. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Sebahat Tuncel ve Muğla Adayı Şehbal Şenyurt Arınlı’nın katıldığı, Diyarbakır Milletvekili adayı Nursel Aydoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı toplantıda söz alan kadınlar eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşam ve toplumsal barışın tesisi için çalışmalara her alanda destek verecek. Türkçe ve Kürtçe okunan metinde, “Hayatımız, emeğimiz, bedenimiz, çalışma koşullarımız üzerinde eşit söz ve karar sahibi olmak; insanca yaşamak, aç ve açıkta kalmamak hakkımızdır” diyen kadınlar, her alanda tüm karar alma süreçlerine eşit katılımı sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması, kadına yönelik her türlü şiddete son verilmesi ve kadınlara özgür yaşam alanları açılması için  % 10’luk seçim barajını sandıkta yıkarak iradelerini meclise taşıyacaklarını ifade ettiler.

“BİZİM VARLIĞIMIZ SİYASET ALANINI DA DEĞİŞTİRDİ”

Etkinlikte söz alan Tuncel, mecliste oldukları süre boyunca kadınların taleplerini ve sorunlarını meclise taşımak için çaba sarfettiklerini, eksikleri olmasına rağmen kadınların temsilcisi olarak orada olmalarının bugünkü siyaset alanını da değiştirdiğini, pek çok farklı partinin kadın aday göstermek zorunda kaldıklarını ifade ederek “biz sadece bizi meclise taşımanız için değil, yürüttüğümüz mücadeleyi her alanda birlikte yürütmek için sizlerle buluşmak istiyoruz. Kadınların bize desteğini çok önemsiyoruz” diye konuştu. Tuncel, “CHP ve AKP doğuya açılırken biz de batıya açılıyoruz” diyerek sözü, Muğla Bağımsız Milletvekili Adayı Şehbal Şenyurt’a devretti. Muğla adayı Şehbal Şenyurt Arınlı, kardeşlik çağrısının batıda da yankısını bulması için Muğla’dan aday olmayı istediğini, blokun Kürt Sorunu’nunda demokratik çözümü için attığı adımın batıda da karşılık bulacağından emin olduğunu söyledi.
Kardeş Türküler grubundan kadınların da şarkılarıyla destek verdiği etkinlikte söz alan kadınlar,   “Kadınların kendi söz ve taleplerini, duruşlarını kadın seçim beyannamesinde ortaya koymuş bloğa tam destek veriyoruz” dediler. (İstanbul/EVRENSEL)


BARIŞ iÇiN BLOK’U DESTEKLiYORUZ

Jülide Kural- Sanatçı: “Benim Blok’u desteklememdeki en temel neden şu; Kürt sorununun barışçıl yollardan çözümlenmesi konusunda demokratik bir zeminin oluşması gerektiğini düşünüyorum. Ve bunun da ancak özgürlükçü bir bakış açısına sahip devrimcilerin, sosyalistlerin dayanışmasıyla mümkün olabileceğini düşünüyorum.  Özellikle devrimcilerin ve sosyalistlerin şu dönemde Kürt siyasal hareketiyle bir dayanışma içerisinde olması bence tarihsel bir zorunluluk. Türkiyeli kadınlar olarak Kürt kadınlarından çok şey öğrendik, şiddetin çok elle dokunulur bir biçimde yaşanmasından çok çektik. Bizim birbirimizin farklılıklarını anlamamız ve bunlarla güçlenmemiz gerekiyor. Bütün önyargılarımızdan ve bütün o iktidarı hedefleyen dilimizden vazgeçersek, gerçek sosyalistler gerçekten insan olma halimizle yan yana durabilirsek çok daha güçlü olacağız, çözümün çok daha önemli bir noktasında bulunacağız. Bu nedenle bunun tarihsel bir görev olduğunu düşünüyorum. Bu sadece 12 Haziran’a kadar değil bu tarihsel bir dönüşümün de belki önemli temellerini atabileceğimiz bir süreç.

Feryal Öney- Sanatçı: Blok bizim için çok önemli, gerçek barış için söz söyleyen çok az insan var. Memleket olarak çok fazla meselemiz var ama barış sağlanmadığı zaman bütün bu sorunlar daha da büyüyerek karşımıza çıkıyor. Barış istiyorum demek için sadece Kürt olmak gerekmez, ben bir Türk olarak, 30 yıldır neler yaşandığını biliyorum, bu acıları görüyorum, herkesin özgürce dilini konuştuğu, yaşadığı bir memleket istiyorum. Bir kadın olarak da mecliste kadın sözünün çok önemli olduğunu düşünüyorum, kadınların ezilmediği bir dünyada, kendini ifade ettiği, seçilebildiği bir dünyada çok şeyin değişeceğini ve barışın geleceğini biliyorum. Bunu da en iyi blokun adayları yapabilir.

ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan Kürkçü'ye destek

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa