17 Eylül 2013 19:32

Eğitimcilerden Bakanlık önünde açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı önünde açıklama yapan Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube üyeleri, zorunlu din dersinin kaldırılması ve anadilde eğitim hakkının tanınması için topladığı imzaları Bakanlığa iletti.Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, zorunlu din dersi uygulamasıyla dinin öğrenciler arasında bir ayrım ve eşitsizlik unsu

Eğitimcilerden Bakanlık önünde açıklama

Paylaş

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, zorunlu din dersi uygulamasıyla dinin öğrenciler arasında bir ayrım ve eşitsizlik unsuru olarak kullanılmasına neden olduğunu dile getirdi. Devletin ağırlıklı olarak tek bir dini ve mezhebini öğretmesini adaletsizlik olarak değerlendiren Yıldız, bu durumun Türkiye gibi çok kültürlü, dinli ve mezhepli toplumlarda, birçok sıkıntıya yol açtığını belirtti.

Demokratik bir eğitimin ön koşullarından birinin de anadilde eğitim olduğunu vurgulayan Yıldız, anadilde eğitimin yasaklanmasının çocukluktan itibaren zihinsel gelişimi ve kimlik edinme sürecini olumsuz etkilediğini ifade etti. Yıldız,  “Anadilini okul yaşamına katmamak demek; tüm bu çabaların, çocukların sağlıklı düşünmesinin ve yetişmesinin okul dışında bırakılması demektir” dedi.


YENİ SİSTEM YOKSUL ÖĞRENCİLERİ ETKİLİYOR

Ünsal Yıldız, eğitim sisteminin okul öncesinden yükseköğretime kadar, iktidar partisinin siyasal-ideolojik çizgisine uygun olarak biçimlendirildiğini belirtti. “Giderek artan eğitim sorunlarına kalıcı çözümler üretilememiştir” diyen Yıldız, yeni eğitim ve öğretim yılındaki sorunların özellikle 4+4+4 sistemiyle devam ettiğini ifade etti.

Yeni ortaöğretime geçiş modeli ile 8. sınıfta 12 merkezi yazılı sınav getirilmesiyle öğrencilerin daha fazla stres altına gireceğini söyleyen Yıldız, bu sistem değişikliğinden en çok yoksul öğrencilerin etkileneceğini dile getirdi. Ekonomik durumu iyi çocukların dershaneler ve özel derslerle avantajlı hale gelirken, yoksul çocukların meslek liseleri ve imam hatiplerin yolunu tutmak zorunda kalacaklarını belirten Yıldız, yıllardır eğitime yeterli bütçe ayrılmadığı için velilerin yaptığı harcamaların katlanılamaz hale geldiğini belirtti.

Yapılan açıklamadan sonra eğitim emekçileri, zorunlu din dersinin kaldırılması ve anadilde eğitim hakkının tanınması için topladıkları imzaları Bakanlığa verdi. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Musa Anter ödüllerinin sahipleri açıklandı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa