16 Eylül 2013 19:42

Ölü yoksa, mesele de yok

Latife Tekin’in “Berci Kristin çöp masalları” kitabının çok eskilerde kaldığını düşünmüştüm ilk okuduğumda. Çöpten evler, çöpten mahalleler...Ama kağıt toplayıcıları hala kış aylarında soğuktan donarak can verebiliyor, bazen de yaşamak için toplayıp biriktirdiklerinin arasında kayb

Ölü yoksa, mesele de yok

Paylaş
Burak Şefkat

Ama kağıt toplayıcıları hala kış aylarında soğuktan donarak can verebiliyor, bazen de yaşamak için toplayıp biriktirdiklerinin arasında kaybolabiliyor.

Kâğıt toplayıcıları yeni bir ‘dönüşümün’ adı. Onlar hayatı yeniden üretenlerdir ve tabiatı koruyanlar. Koruyamadıkları tek şey ise kendi yaşamlarıdır. Siz çöpü atıp kurtulursunuz, onlar ise çöple yaşar.

KARTONDAN HAYAT ALEV İÇİNDE

Hamit Eritmen 63 yaşında. Karton toplamaya 60 yaşından sonra başlamış. Hamit amcaya Tarsus’un bol ışıklı caddesinde, Yarenlik Alanı’nın ara sokağında, çöp dumanlarının arasında dolaşıp dururken rastlıyoruz. Tek geçim kaynağı olan kağıtları yanmış bir vaziyette.

Birçok ajans muhabiri yangının kent merkezinde olmasından dolayı orada. Polise sordular: “Ölü var mı?” Polis cevapladı: “Ölü yok” Bir anda kayboluverdi muhabirler. Çünkü ‘ölü yoktu’, mesele de yoktu.

Hamit amca ise, hüzünlü bakışlarıyla yangının söndürülmesini bekledi ve nihayet yangın söndürüldü. Polis azarlarcasına, “Şikâyetin var mı, davacı mısın?” diye sordu. Hamit amca yutkundu ve “Kimden şikâyetçi olayım? Benim gücüm kimseye yetmez ki” dedi.

Bizde de ağlamaklı bir çift gözle yakalandığı objektifimizdeki görüntüsü kaldı. (Mersin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şampiyonlar Ligi başlıyor

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa