BM: Şam

BM: Şam'da 'sarin gazı' kullanıldı

Birleşmiş Milletler (BM) denetçilerinin hazırladığı rapor, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a ulaştı. Raporda, Suriye'nin başkenti Şam'da 21 Ağustos'ta 1500'den fazla insanın yaşamını yitirdiği saldırıda sarin gazının kullanıldığı belirtildi.Raporda, denetçilerin "Bölgeden topladıkları çevresel, kimyasal ve medikal n

Raporda, denetçilerin "Bölgeden topladıkları çevresel, kimyasal ve medikal numunelerin, 21 Ağustos'ta Şam'ın Guta bölgesinde sinir gazı sarin içeren roketlerin kullanıldığına ilişkin açık ve ikna edici kanıt sağladığı" kaydedildi. BM denetçilerinin hazırladığı raporun ilk sayfasında, sarin gazı kullanıldığını gösteren bir fotoğrafın da yer aldığı kaydedildi. Fotoğrafın bugün yayınlanması bekleniyor. BM raporda kimyasal silahların, Şam'daki saldırıda kim tarafından kullanıldığına dair detay olup olmadığına ilişkin ise herhangi bir bilgi alınamadı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Suriye raporunu bugün BM Güvenlik Konseyi'ne sunması bekleniyor.


SARİN NEDİR?

1938`de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunan sarin gazı, aşırı zehirli olmasıyla biliniyor. Sadece yarım miligramı bile ölüme götürebiliyor. Sarin gazı vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak, felç meydana getiriyor. Renksiz bir sıvı olan sarin gazının buharı da sıvısı gibi renksizdir. Uzmanlar, renksiz, kokusuz ve tatsız olduğu sarin gazının sezilmesi ve teşhisinin de oldukça zor olduğunu belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net