Süreç anlamlı bir müzakereye evrilmeli

Süreç anlamlı bir müzakereye evrilmeli

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için sabah gittikleri İmralı Adası'ndan döndü.Abdullah Öcalan'ın BDP heyetiyle gönderdiği not şöyle;“Öncelikle kamuoyuna sevgi ve selamlarımı iletiyorum.Bir yıl önce başlatt

 

Abdullah Öcalan'ın BDP heyetiyle gönderdiği not şöyle;

“Öncelikle kamuoyuna sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum.

Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım.

Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.

Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.

Özgürlük, demokrasi ve barışa olan tutkumla herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”


DEMİRTAŞ: ÖCALAN'LA PAYLAŞILAN BİR PAKET YOK

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin Sterk TV’de değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki durumun ve sağlığını iyi gördüklerini belirterek, “Tabiî ki İmralı koşullarında nasıl olursa o kadar iyiydi. Morali ve heyecanı yerindeydi. Herkese selamlarını söyledi. Ciddi bir sağlık sorunu olmadığını belirtebilirim” dedi.

Demirtaş, yaptıkları görüşmede süreç içinde yaşananları kapsamlı olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Biz de parti olarak görüşlerimizi söyledik. Kendisi hem değerlendirme hem de öneriler yaptı. Gelinen aşamayı ciddi olarak değerlendirmiş. Bizim görüşmemizden sonra 2 defa devlet heyeti ile görüştüğünü ve ciddi tartışmalar yaptıklarını söyledi. Neler yapılması gerektiğini yazılı ve sözlü olarak devlete ilettiğini söyledi. Geçen 1 yılı diyalog süreci olarak değerlendirirsek bundan sonra bundan çıkarak anlamlı bir müzakereye dönüştürmek gerektiğini belirtiyor. Geçen 1 yılı kayıp olarak görmüyor ama kesin ve kalıcı barışa ulaşılamadığını da herkesin gördüğünü belirtiyor. Kalıcı bir çözüm için tartışma aşamasından çıkıp verimli bir müzakereye dönüştürülmesi gerektiğini söylüyor. Bunun araçlarının yaratılması gerektiğini söylüyor. ‘Benimle müzakere yürütülmek isteniyorsa avukatlarımla, başka heyetlerle, basınla ve STK’lerle görüşebilmem gerekiyor. Bunlar yaratılırsa müzakereye dönüştürmek mümkün olur’ diyor kendisi” dedi.

Demirtaş, Öcalan’ın ateşkesin sürmesini anlamlı bulduğunu vurgulayarak, “Gelinen aşamada KCK’nin başka türlü davranma şansının olmadığında bu kararı aldığını belirtiyor” dedi. Demirtaş, “Kendisi meselenin günü kurtarmaya dönük paketlerle çözülmeyeceğinin bilincinde. Bütün sorunların kapsamlı müzakere ile ele alınırsa çözüm bulunabilir. Kendisi ile paketin paylaşıldığı falan yok. Hükümet tek taraflı çalışmasını sürdürüyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

evrensel.net
www.evrensel.net