22 Şubat 2011 22:55

Geylani: Yüksekova’daki bombalı eylem devlet destekli

BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde önceki gün yaşanan başarısız bombalı eylemi, ‘Kimin adına yapılırsa yapılsın devlet destekli kontra eylem’ olarak nitelendirdi. BDP Yüksekova İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan, yaşanabilecek kaostan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutacakla

Geylani: Yüksekova’daki  bombalı eylem devlet destekli

Paylaş
Sami Yılmaz

Yüksekova’da 19 Şubat Cumartesi günü Arapça “Yeniden doğuş” anlamına gelen “Mezit” isimli bir grup tarafından “katliam yapma” tehditlerinin yer aldığı bildiriler dağıtılmıştı. Bu tehditlerin ardından ise, önceki gün Yüksekova’da yaşanan “başarısız bombalama” eylemi “provokasyon” kuşkularını iyice arttırdı.
 

CEVABI YÜKSEKOVA HALKI VERECEK

Söz konusu eyleme ilişkin görüş bildiren BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, eylemi “Devlet destekli kontra eylemi” olarak nitelendirdi. Geylani konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü Pazartesi günü ‘Cinayet işleyeceğiz. Kan dökeceğiz’ diyen bildiriye rağmen polis güvenlik önlemi almıyor. Polis onlarca evi basıp, onlarca genci gözaltına almasını biliyor da bu bildirileri yayınlayan ya da yayınlatanlara mı ulaşamıyor? Bu mantıklı değildir. Bunun arka planında Yüksekova’ya yönelik özel uygulama vardır. Çünkü Hakkari ve ilçeleri barışın ve demokrasinin kıvılcımını yaratan bir coğrafyadır. Bu yapıyı boşa çıkarmaya yönelik derin devlet projesidir. Kimse kimseyi kandırmasın, bombacılar ve katliamcılar dışardan gelemez. Çünkü Yüksekova halkı çok örgütlüdür. Dışardan kimse cesaret edip, böyle bir şey yapamaz. Ancak ilçede bulunan JİTEM, derin devlet, kontra güçlerin iş birliği ile işlenen bir eylemdir. Ancak provokasyona gelmemeli, ama buna karşı en güçlü cevabı Yüksekova halkı verecektir.”
Yaşanan girişimin bir “katliam senaryosu” olarak değerlendiren BDP Yüksekova İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan ise, “Yaşanan kaos ortamından direk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sorumludur. Hedef gösterilen ve sürekli özel uygulamalardan bahsedilen Yüksekova’da yaşanan gözaltılar, tutuklamalar ve bombalama birer katliamın provasıdır. Bir kaç gün önce Gever’de karanlık bazı güçlerce bildiri dağıtılmış, halkımıza ağır hakaretlerde bulunmuş ve pazartesi günü işe başlayacaklarını bildirmişlerdi. Bir esnafımızın dükkanına bombalı saldırı yapılmak istenmiş” dedi. Yüksekova üzerinde oynanmak istenen oyunlar olduğuna işaret eden Bulgan, halkın örgütlülüğe oyunları boşa çıkaracağını da ifade etti. (HakkariDİHA)

ÖNCEKİ HABER

Gözaltı ve tutuklama furyası sürüyor

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa