8 bin işçiden belediyeye öfke!

8 bin işçiden belediyeye öfke!

3 aylık ücretlerini alamamaları üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen ve belediye yetkililerinden “birkaç gün içinde ücretlerin bir kısmını yatıracağız’ sözü almaları üzerine eylemlerini sonlandıran Güvenlik İş Sendikası çalışanları belediyeden her hangi bir adım

Temizlik işçileri, güvenlik işçileri ve sosyal hizmetlere bağlı yaklaşık 8 bine yakın işçi 3 aydır maaş alamıyor. Ödeme konusunda işçilere garanti vermeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın, ‘8 bin işçinin 4 bininin işten çıkarılması halinde geriye kalan işçilerin ücretlerini ödeyebiliriz’ diyor.
Belediye binası önünde bir araya gelen işçiler adına açıklama yapan Güvenlik İş Sendikası Avukatı Fırat Kılıç, “ Her seferinde ‘para yok’ diyen belediye yetkilileri kendi maaşlarını fazlasıyla almayı biliyorlar. İşçiler sadaka değil gece gündüz demeden çalışılan günlerin ücretlerini istiyor” dedi.
Okullar açılırken çocuklarına gereken eşyaları alamayan işçilerin, aylardır biriken kredi borçları, kira ödemeleri gibi sorunlarla boğuştuğunu ifade eden Kılıç, “İş kanunun 32. maddesine göre işçilerin ücretlerin geç ayda 1 ödenmelidir” dedi.
Güvenlik İş Sendikası İl Sekreteri Ömer Kalay da şunları söyledi: “Pazartesi günü yaptığımız eylem sonrası hafta sonuna kadar maaşlarımızın ödeneceği vaatleri aldık ama hafta sonuna gelmesine rağmen tek kuruş ödeme yapılmamıştır. Büyükşehir Belediye yönetimine taşeron firmanın ücretleri ödememesi durumunda esas işveren olan belediyenin, 4857 sayılı iş kanunun açık hükmü gereği ödemelerden sorumlu olduğunu hatırlatmamaza rağmen hala ücertelerimizin ödenmemiş olmasını anlamış değiliz”  
(Antalya/EVRENSEL)

www.evrensel.net