Hakkari

Hakkari'de ev baskınları: 11 gözaltı

Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ve özel harekat timlerinin katılımıyla kentin birçok mahallesinde gece saatlerinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Polis baskınlarında, Metin Adıyaman (23), Ziya Demir (23), Mahser Didin (23), İmdat Özer (26), Mesut Tek (18), Serhat Bor (18), Ercan Akış (21), Deşvan Aslan (23) ve R.A (17

Polislerin ayakkabıları ile evlerine girdiğini, itiraz etmeleri üzerine galoş taktıklarını söyleyen Akdağ, "Evimin altını üstüne getirdiler. Belli ki bir şeyler arıyorlardı. Ancak hiçbir şey bulamadılar. Oğlumu daha yataktan kalkmasına izin vermeden arkadan kelepçelediler. Bütün her tarafı aradıktan sonra oğlumu götürdüler. Allah bu zulmü kabul etmesin. Yatakta uyuyan küçük çocukları bile kaba bir şekilde uyandırarak arama yaptılar" dedi. Bundan sonra da mücadelelerine devam edeceklerin dile getiren Akdağ, "Onlar istediği kadar bizlere baskı kursunlar. 16 yıl önce beni tutuklamaya geldiklerinde şu an gözaltına alınan oğlum yeni emekliyordu. Aradan 16 yıl geçti şimdi oğlumu alıyorlar. Ama sorun değil. Bizler yılmadan direnmeye ve mücadelemize devam edeceğiz. Onlar bizlere baskı kurdukça bizim onlara karşı nefretimiz daha da artacaktır. Bu halk mücadelesine sahip çıkacak ve başaracaktır" dedi.

Yapılan ev baskınında polisin silahıyla yatağına kadar geldiğini belirten Akdağ'ın annesi Zeynep Akdağ ise "Sabah namazına kalkmıştım. Yatağımın üzerinde oturuyordum. Bir anda onlarca polis odama gelerek, silahlarını başıma dayadılar. Küçük torunum da yanımda yatıyordu. Onu da kaldırdılar. Evi dağıttılar. Bizler Kürt olduğumuz için bizleri düşman biliyorlar. Bizim babamız da dedemiz de Kürt'tü. Bizler de Kürt'üz. Yapılanlar kabul edilemez. Bizler bir suç işlemedik. Daha önce oğlumu da aldılar, yıllar sonra suçsuz olarak geri bıraktılar. Torunumun da bir suçu yok. Tek suçu Kürt olmaktı. Bizler bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Operasyonun gerekçesi hakkında bilgi alınamazken, gözaltına alınan 11 genç Hakkari Devlet Hastanesi'nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (Hakkari/DİHA)

www.evrensel.net