12 Eylül AKP ile devam ediyor

12 Eylül AKP ile devam ediyor

İzmir’de de yapılan yürüyüşle 12 Eylül 1980 Darbesi’nin bir kez daha unutulmadığı gösterildi.  Yürüyüş sonrası yapılan açıklama ile darbenin yarattığı zihniyetin AKP eliyle devam ettirildiği belirtildi.Akşam saatleri Basmane Meydanı’nda toplanan sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü

Akşam saatleri Basmane Meydanı’nda toplanan sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü üyeleri “12 Eylül AKP ile sürüyor Emperyalizme, Darbelere ve Faşizme Karşı Yürüyoruz” pankartı ile Konak Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte 12 Eylül Darbesinde idam edilen ve katledilenlerin fotoğrafları taşınırken Emek Gençliği üyeleri de Erdal Eren resminin ve son sözlerinin bulunduğu pankartla yürüyüşe katıldı.   Yürüyüş boyunca sık sık “Darbecilerden Hesabı Emekçiler Soracak” ve  “Darbe Nerede, Direniş Orada” sloganları atıldı. Yürüyüşte Gezi eylemleri ve Suriye olası müdahalede unutulmadı ve “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” ve “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol” sloganları da atıldı.
Konak Meydanında kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Ege 78’liler Derneği temsilcisi Gülser Ulaş, darbenin yarattığı tahribattan bahsederek “Bugün 12 Eylülün bir ürünü olan AKP’de 12 Eylül kurumlarına ve özel yetkili mahkemelere dayanarak her türlü muhalefeti susturma politikası izliyor. Terörle mücadele yasası ve benzeri yasalar siyasi muhalefetin başında sallandırılıyor. Kürdistanda çözüm doğrultusunda adım atılmadığı gibi adeta savaş kışkırtılıyor. Suriye’ye emperyalist savaş politikalarının başı çekiliyor.” dedi.
Ulaş, AKP ile hesaplaşılmadan demokrasi gelmeyeceğini belirterek bütün emek ve demokrasi güçlerini mücadeleye çağırdı.  (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net