12 Eylül 2013 19:51

Sendikacı işçiyle görüşmekten kaçıyor

Mersin limanında çalışan 3 işçi kendilerine bir yıl önce kadro sözü verildiği halde kandırıldıklarını iddia ederek Liman-İş Genel Merkezi’nde Genel Başkan Önder Avcı ile görüşmek üzere bekliyor. İrfan Demir, Atilla Kanbul, İbrahim Bulduk adlı işçiler, genel başkanın kendileriyle görüşmekten ısrarla k

Sendikacı işçiyle görüşmekten kaçıyor

Paylaş
Suat İnal

Yaklaşık bir yıl önce Mersin Liman Hizmetleri adlı taşeron şirket lağvedilerek 109 işçi ana şirket olan MİP şirketine kadrolu olarak geçirildi. Ancak 40 kadar işçinin çıkışı verildi. Daha sonra atılan işçilerden bir kısmı işe alınırken, geriye kalan 8 işçi mağdur edildi. Mağdur işçilerden Atilla Kanbul, Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı’nın kendilerine “1 yıl başka bir taşeronda çalışın. Sonra sizi kadroya aldıracağım” sözü verdiğini aktardı. Avcı’nın verdiği bu söz üzerine bir yıla yakın asgari ücretle çalıştıklarını anlatan Kanbul, ancak bir yılın dolmasına sadece dört gün kala işverenin usulsüz olarak işe “girdi-çıktı” yaparak kıdem ve ihbar tazminatları ile yıllık izinlerini gasp ettiğini söyledi. Kanbul, bunun üzerine haklarını araması için sendika genel merkezine geldiklerini ifade etti.

TEHDİT İDDİASI

Sendika genel merkezinde kendilerini Liman-İş Mali Sekreteri Hüseyin Gonca’nın karşıladığını söyleyen Kanbul, Gonca’nın kendi sorunlarını çözmek yerine Mersin’e göndermeye çalışması üzerine tartışma yaşandığını anlattı. Tartışma sürerken yan odadan kendisini Ülkü Ocakları Gençlik Kolları Başkanı olarak tanıtan bir kişinin “Burada yüksek sesle konuşmayın. Başkanla düzgün konuşun” diyerek müdahale ettiğini iddia eden Kanbul, yaşadıklarına isyan etti. Kanbul, Gonca’ya dönüp “Kim bunlar, nasıl oluyor da sendikanın işçisi burada konuşamıyor da, bu adamların borusu ötüyor” diye karşı çıktıklarını aktardı. Ertesi gün aynı kişilerin sendikaya daha kalabalık gelerek kendilerine gözdağı vermeye çalıştıklarını anlatan Kanbul, Gonca’nın da bu duruma göz yumduğunu kaydetti.  
Bir hafta önce Ankara’ya geldiklerini ve paralarının bittiğini söyleyen Kanbul, çoğu zaman simitle idare ettiklerini, genel merkezin bir haftada kendilerine sadece 3 öğün yemek verdiğini belirtti. Hem kendilerinin, hem de ailelerinin perişan olduğunu vurgulayan Kanbul, ilk 2 gün arkadaşlarında misafir olduklarını, daha sonra sendika genel merkezinde barınmak istemeleri üzerine sendika yöneticilerinin kendilerini bir günlüğüne otele yerleştirdiğini anlattı.

BAŞKAN GİZLİ NUMARADAN ARAMIŞ

Kanbul, Genel Başkan Avcı’nın sürekli olarak görüşmekten kaçındığını, Genel Merkeze dahi uğramadığını söyledi. Avcı’nın kendilerini gizli numaradan arayarak Mersin’e dönmelerini istediğini iddia eden Kanbul, “Bize daha önce tutmadığı vaatlerini tekrarladı. Biz de kabul etmedik. Yüz yüze görüşmek istedik” dedi. Avcı’ya seslenen Kanbul, Pazartesi’ye kadar kendileriyle görüşmesi ve sorunlarını çözmesi talebinde bulundu. Kanbul, “Biz  bu sorunu çözmeden kesinlikle dönmeyeceğiz. Parkta da yatsak, nezarethanede de yatsak biz bu meselemiz çözülmeden bir yere gitmeyeceğiz. Sayın Avcı bunu bilsin” dedi.
İşçilerin iddialarını sorduğumuz Liman-İş Mali Sekreteri Hüseyin Gonca ise, bir yıl önce MİP adlı ana işverene baskı yaparak taşeron sistemini kaldırdıklarını, 109 işçiyi kadroya geçirdiklerini söyledi. Geride kalan 23 işçinin geçici işçi statüsünde olması nedeniyle onları da başka bir taşeron şirkete aldırdıklarını anlatan Gonca, işçileri  ana işletmede ihtiyaç oldukça kadrolu olarak işe aldırdıklarını savundu. Bu yolla 5 işçinin de ana işletme olan MİP’e girişlerinin yapıldığını söyleyen Gonca, mağdur olduklarını beyan eden işçilerin Uğursan Denizcilik işletmesinde işlerini bırakarak kadrolu olma talebiyle Ankara’ya geldiklerini söyledi. İşçilerle genel merkezde tartışma yaşandığını kabul eden Gonca, ancak Ülkü Ocakları ile herhangi bir bağlantılarının olmadığını, konunun işçiler tarafından çarpıtılarak aktarıldığını ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bilirkişi bunları neden bilmez?

SONRAKİ HABER

Recticel’de sendika hakkı için eylemler sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa