Eğitim harcamaları bıktıracak

Eğitim harcamaları bıktıracak

Yeni eğitim öğretim yılında milyonlarca öğrenci velisi her yıl olduğu gibi bu yıl da kara kara eğitim giderlerini nasıl karşılayacağını düşünecek. Eğitim Sen’in yaptığı araştırmaya göre 2013-2014 eğitim öğretim yılında bir ilkokul öğrencisinin yıllık ortalama masrafı 3 bin 602 lirayı bularak 11 yıl önceki harcamaları

11 YILDA 5 KAT ARTIŞ

Eğitim Sen yaptığı açıklamada “Eğitim-öğretimin hukuken parasız olduğu ilkokulda velilerin ceplerinden yapmak zorunda kaldıkları eğitim harcamaları son 11 yıl içinde en az 5 kat artmış, veliler çocuklarını kimi zaman borçlanarak, kimi zaman bankalardan ‘eğitim kredisi’ çekerek, kimi zaman da gıda harcamalarından kısarak okutmak zorunda bırakılmıştır” ifadelerine yer ver”di.

‘BÜYÜK SOYGUN’

Açıklamada, 11 yıllık AKP iktidarı döneminde hükümetin eğitim finansmanının içindeki payının azaldığını, velilerin eğitim finansmanına katkısının sürekli arttığı belirtildi. Açıklamada, “Halkın ödediği vergileri, halkın ihtiyaçları için harcamaktan kaçınanlar, herkesin eşit ve parasız olarak yararlanması gereken eğitim hakkını para ile satmaya çalışanlar bu durumun öncelikli sorumlusudur” denildi. Eğitim Sen, her yıl eğitimde ve diğer kamu hizmetleri alanında ‘büyük soygun’ yapıldığına dikkat çekerken, bu uygulamalara son verilerek herkes için eşit ve parasız eğitim hakkının hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
(AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net