EMEP yerel seçime HDP’yle giriyor

EMEP yerel seçime HDP’yle giriyor

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan yaptığı yazılı açıklamayla, savaş ve baskı ortamında seçim sürecine girildiğini belirterek yerel seçimlere Halkların Demokratik Partisiyle (HDP) gireceklerini açıkladı. Gürkan, “Artık parti liderleri ve rant-sermaye çevreleri değil, halk yönetmelidir” dedi.Hük&uu

Hükümetin iç ve dış politikalarında attığı her adımın geri teptiği, itibarının zedelendiği ve beklentilerinin karşılık bulmadığı bir süreçte seçimlerin gündeme geldiğini söyleyen Gürkan, “AKP’nin Suriye’de çetelere iktidar yolunu açma girişimleri geri tepmiştir” dedi.

AKP’nin Kürt sorununda demokrasi beklentilerini rölantiye aldığını belirten Gürkan şöyle devam etti: “Bu sebeple başlayan çözüm sürecinin ağır aksak ilerlediği, yaşama tarzlarına müdahaleye vardırılan otoriter, baskıcı, muhafazakar politikalarının sonucunda halkın Gezi Parkı’yla başlayan ve ülke geneline hızla yayılan direnişiyle karşı karşıya kaldığı bir süreçte seçim hazırlıkları başladı.”

‘SEÇİMLER DEMOKRASİ GÖSTERGESİ OLAMAZ’

Gezi direnişinin, sadece baskı ve otoriteye değil, rantçı, çevre düşmanı ve halkın iradesini tanımayan kent yönetim anlayışına da bir itiraz olduğunu söyleyen Gürkan, “Halkın üstünde iktidar şiddeti varken seçimler demokrasi göstergesi olamaz” diye konuştu.

Hükümetin demokratikleşmede adım atmaya niyeti olmadığını belirten Gürkan, Kürt sorununun çözümü, inanç özgürlüğü ve laiklik, basın, ifade ve örgütlenme özgürlüğü, siyasal hak ve özgürlükler gibi temel sorunların çözümü için ufukta herhangi bir ışık göremediklerini söyledi. Gezi’de uygulanan polis şiddetine de değinen Gürkan, “Artık her toplumsal muhalefette, eylem ve etkinlikte uygulananlar rutin hale gelmiştir.  Son üç ay içerisinde toplu gösterilerde altı genç yurttaşımız yaşamını yitirmiş, binlercesi darp edilmiş, yaralanmış, gözaltına alınmış, tutuklanmıştır” dedi.

SEÇİMLER YEREL SİYASET GENEL

Seçimler yerel, ama siyasetin genel olacağına dikkat çeken Gürkan, siyaset sahnesini değiştirecek gücün ise, siyasetin dışında tutulan, politika yapmasından korkularak zapturapt altına alınan, ezilen, horlanan, sömürülen ve baskı altında tutulan halk güçlerinin olacağını söyledi. Gürkan, “Artık parti liderleri ve rant-sermaye çevreleri değil, halk yönetmelidir” dedi.

“Demokrasinin teminatı, hak ve özgürlüklerin korunması, geliştirilmesi tam da her kesimden halk güçlerinin birliğiyle ve siyasette belirleyen olmasının olanaklarıyla mümkün olacaktır” diyen Gürkan, partilerinin Halkların Demokratik Kongresi ve onun siyasi oluşumu olan Halkların Demokratik Partisi ile aynı platformda seçimlere gireceklerini açıkladı.

Gürkan, “Kendimizi de, kentimizi de biz yöneteceğiz” iddiasıyla, gerçek demokrasiyi inşa edeceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net