BM: Suriye’de savaş suçu işleniyor

BM: Suriye’de savaş suçu işleniyor

BM İnsan hakları gözlemcilerinin, Suriye ile ilgili hazırladığı rapora göre Suriye’deki tüm taraflar savaş suçu işliyor. Rapora göre Suriye Devleti hastanelere yönelik saldırılar gerçekleştirirken, muhalifler ise infaz ve rehin alma gibi savaş suçları işliyor.‘SURİYE’DE HUKUK İHLAL EDİLİYOR’15 May

BM İnsan hakları gözlemcilerinin, Suriye ile ilgili hazırladığı rapora göre Suriye’deki tüm taraflar savaş suçu işliyor. Rapora göre Suriye Devleti hastanelere yönelik saldırılar gerçekleştirirken, muhalifler ise infaz ve rehin alma gibi savaş suçları işliyor.

‘SURİYE’DE HUKUK İHLAL EDİLİYOR’

15 Mayıs-15 Haziran dönemini kapsayan BM’nin dün yayımlanan raporunda, Suriye’deki yabancı kökenli İslamcı savaşçılar dahil, muhalif güçlerin de, infaz, rehin alma ve sivil bölgeleri bombalama gibi savaş suçları işlediği ifade edildi. Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, “İki tarafta da, bu suçları ve ihlalleri yapan kişiler, uluslararası hukuku ihlal ediyor. Hesap vermekten korkmuyorlar. Adalete havale edilmeleri zorunluluktur” dedi.

‘KİMYASALI KULLANANLAR HESAP VERMELİ’

BM raporunda, savaşı sona erdirmek için uluslararası alanda kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına odaklansa da kayıpların çoğunun konvansiyonel silah saldırılarından kaynaklandığı vurgulandı. Bu silahları kullananların yargı önünde hesap vermesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, bu yöntemleri kullanan herkesin caydırılması gerektiğine işaret edildi. Raporda, kimyasal silahlarla ilgili incelemelerden kısaca bahsedilirken, bu silahların neler olduğu ve kimler tarafından kullanıldığının henüz belirlenemediği ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net