'Gezi davası'nda tahliye yok

İzmir’deki Gezi Parkı direnişine destek verdikleri, polise görevini yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı yürüyüşlere silahsız katılarak ihtira kendiliğinden dağılmama ve silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılan tutuklu 13 kişinin ve tutuksuz yargılanan 1 kişinin ilk duruşması İzmir Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahk

Sabah gerçekleşen ilk duruşmada tutuklu yargılanan Akgül Irgat ile tutuksuz yargılanan Deniz Dilli’nin davaları görüldü. Duruşmada sanıkların avukatı Dinçer Çalım, tutuklu yargılanan Akgül Irgat’ın üyesi olduğu iddia edilen Devrimci Sosyalist İşçi Hareketi’nin isimli örgütün silahlı bir eylemi olmadığını bundan dolayı yakın tehlike olmadığı için Irgat’ın serbest bırakılmasını istedi. Ancak mahkeme heyeti,  Akgül Irgat’ın tutukluğunun devamına karar verdi.

MAHKEME PROTESTO EDİLDİ

Mahkeme heyetinin kararını protesto eden tutuklu yakınları ve izleyiciler salonu sloganlarla ve alkışlarla terk etti.  Adliye çıkışında yapılan açıklamalarla da karar protesto edildi. Burada konuşan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise eli kanlı katillerin dışarıda serbest bir şekilde dolaştığını ancak özgürlük ve demokrasi isteyen gençlerin hukuksuz yargılandığını dile belirterek mahkemenin gençlerin tutuklamaların devamı için yapıldığını dile getirdi.

DURUŞMA ÖNCESİ PROTESTO

Duruşma öncesi tutuklu yakınları ile sendika, meslek odaları, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri açıklama yaptı. Açıklama Gezi eylemlerinde en son yaşamını yitiren Ahmet Atakan için de “Ahmet’in katili, AKP’nin polisi” ve “Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz” sloganları da atıldı. Kitle adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Yöneticisi Arş. Gör. Aydın Arı, devletin ve AKP iktidarının baskı politikalarına, hukuksuzluklarına karşı özgürlük, demokrasi ve adalet talebiyle Gezi eylemlerinde milyonların sokaklara döküldüğünü hatırlatarak “Davada yargılananların tam olarak belirlenemedikleri fotoğraflar kanıt olarak gösterilmektedir” dedi. Arı, açıklamasını Gezi direnişinde tutuklanan başta öğrenciler olmak üzere tüm tutukluların serbest bırakılmasını ve eylemlerin suç olarak değerlendirilmemesi istediklerini dile getirerek bitirdi.

Açıklamaya katılan CHP milletvekillerinden Bülent Tezcan bir devletin kendi gençlerine bu kadar sistematik işkence uygulamayacağını söyleyerek tüm baskılara rağmen Gezi ruhunun baskın geleceğini dile getirdi.  Tutuklu aileleri de açıklama yaparak evlatlarının serbest bırakılmasını istedi. Öğle arasının ardından Mahkeme Heyeti ilk oturumda slogan atıldığı için ikinci oturuma sadece avukatların ve birinci dereceden akrabaların girebileceğini söyledi. Bu karar mahkeme girişinde sloganlarla protesto edilmesiyle Mahkeme Heyeti kararını değiştirerek herkesi salona aldı.

Duruşmalardan tahliye çıkmazken, davalar 3 Aralık'a ertelendi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net