10 Eylül 2013 15:26

Gebze'de işçiler fabrikayı işgal etti

Patronun üretimi durdurup “hakkınızı mahkemede arayın” açıklamasının ardından Gebze’de kurulu Feniş işçileri fabrikayı işgal etti.418 işçi yaklaşık 3 aydır ücretlerini alamıyordu. Patronun son açıklaması ise işçileri harekete geçirdi. Çelik-İş sendikasında örgütlü işçi

Gebze'de işçiler fabrikayı işgal etti

Paylaş
Barış Ataman / Muhammet Uludağ

418 işçi yaklaşık 3 aydır ücretlerini alamıyordu. Patronun son açıklaması ise işçileri harekete geçirdi. Çelik-İş sendikasında örgütlü işçiler haklarını alana kadar fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Fabrikaya doğal gazı kesmek için gelen doğal gaz firması yetkilileri, işçilerin kurduğu canlı barikatla karşılaştı ve geri dönmek zorunda kaldı. İşçiler ayrıca Feniş’in Mecidiyeköy’deki genel merkezini işgal etme, kamuoyu oluşturmak için Ankara’da eylem düzenleme kararları da aldı.

Feniş İşyeri Baştemsilcisi Necmettin Demirel, işyeri komitesinde yapılan toplantılar sonucu eylem kararında ortaklaştıklarını belirtirken patronun işçileri muhatap dahi almadığını ifade etti. Patronun, Türkiye ve dünya genelindeki alüminyum hammadde sıkıntısını gerekçe gösterdiğini kaydeden Demirel, “2001 krizinden beri ne bayram yaptık ne de düğün, kan kustuk kızılcık şerbeti içtik” dedi.

Çelik-İş Şube Sekreteri Fırat Güneş işçilerin fabrikayı terk etmeyeceklerinin altını çiziyor:

“Bu uzun soluklu bir mücadele, 35-36 kişilik komiteler kurduk. Temizlikten mutfağa, servisten kapıya her yerde komitelerimiz var. Burası artık bizim evimiz kimse bizi çıkaramaz. Eylemlerimize cevap alamazsak bu fabrikadan çıkış yok, terk etmiyoruz. Ölümden öteye köy yok, her krizin faturasını emekçilere kesiyorlar, bizler artık onların krizlerinin bedelini ödemeyeceğiz. Hadi çıkardınız, peki bu işçilerin tazminatını neden vermiyorlar? Patronlar bankacılarla arazi sahipleriyle sürekli toplantı halinde, ancak emekçiyi kale alan yok, biz de karar verdik, söke söke kendimizi muhatap aldıracağız.”

Patronun iflas ya da benzeri hiçbir gerekçe göstermeden 418 işçiyi ve 100 civarında memuru işten attığını kaydeden Feniş İşyeri Temsilcisi Mehmet Doğan, geri adım atılmaması durumunda eylemlere başlayacaklarını söyledi.

Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç da, “Sonuna kadar işçilerle birlikte olacağız” dedi.

İNDİRMESİNİ DE BİLİRİZ

Alacaklarını bir türlü alamayan Feniş işçileri patrona tepkili:

Aynur Çebi: Ben 15 yıldır burada çalışıyorum, 12 yıldır süren ücret sıkıntısı yetmezmiş gibi 2 ay 10 gündür maaşımızı alamıyoruz. Biz sadece hakkımızın peşindeyiz.

Arzucan Gül: 12 yıldır bu durumdayız, şimdi de maaşımız tamamen kesildi. Okullar açıldı, patronların umurunda değil. Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz.

Osman Öztürk: Tüm halkımıza sesleniyorum. Umut tacirliği yapan işçinin alın terini gasp eden hırsız patronlara karşı yaptığımız bu mücadelede yanımızda olsunlar. Televizyonlarda işsizliğin azaldığı refah düzeyinin arttığına yönelik haberler yapılıyor, ülkeyi yönetenler gelip bizim sefaletimizi görsünler. Onları o koltuğa oturtan biziz, indirmesini de biliriz. (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ahmet'in annesi: Oğlum halkı için direndi

SONRAKİ HABER

Bitlis'te 43 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa