Termiği yendiler sıra lisansında

Termiği yendiler sıra lisansında

Anadolu Grubunun Sinop’a bağlı Gerze’ye termik santral kurma hevesi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna geçtiğimiz ayın sonunda gelen ret cevabıyla son buldu ve Gerzelilerin 5 yıllık direnişi sonucunda şirket Sinop’u terk etmek zorunda kaldı. Gerze’ye bağlı Yaykıl Köyü yakınlarında kurulmak istenen termik santrale k

Özer Akdemir

SONDAN BİR ÖNCEKİ ADIMDAYIZ

Hançer şirketin bu tavrını “Pişkinlik yapıyorlar” diye tanımladıktan sonra net konuştu: “Lisans iptalinden bir önceki adımdayız”. Şirketin lisans alması ve ÇED başvuruları ile ilgili yıllardır süren gelişmeleri aktaran Hançer, “İşin özü ‘Ormanlık alanda bu termik santral kurulmaz’ görüşünün ardından yıllardır bunu aşmak için uğraşıyorlar. Bakanlık üçüncü kez ‘Orman alanında bu yapılmaz’ görüşünü verip ÇED’i iade etti. Şirketse temcit pilavı gibi ÇED dosyasını bakanlıklara gönderip, duruyor. Artık tek gereken EPDK’nin bu şirkete verdiği lisansın iptali. Biz son derece kararlıyız. Şirketin tabelası Gerze’den sökülene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu santralin yörede yıllardır yaşattığı kabus sona ersin artık.”


LİSANSLARI DERHAL İADE EDİLMELİ

Gerzelilerin termik santral mücadelesinin hukuki sürecini gönüllü olarak yürüten Ekoloji Kolektifi üyesi avukatlardan Cömert Uygar Erdem, son süreçle ilgili yaptığı açıklamada, termik santrale ÇED olumlu kararının verilmesinin hukuken olanağının kalmadığını ifade etti. ÇED kararı olmadan bir inşaat faaliyetine başlamanın söz konusu olamayacağına dikkat çeken Erdem, şirkete verilen üretim lisansının gecikmeksizin iptalinin gerektiğini söyledi. Şirketin “süreç devam ediyor” söylemlerine de açıklık getiren Erdem, şu noktaların altını çizdi; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2 Ağustos 2013 tarihli kararı ile Gerze Enerji Santrali projesinin ÇED başvurusu geçersiz hale gelmiştir. Ancak bu projenin, kesin olarak iptal edildiğini söyleyebilmek mümkün değildir. Projeye ilişkin ÇED süreci geçersiz hale gelmiştir. Ancak bu sürecin hukuken bittiğinin söylenebilmesi için, firmanın enerji üretim lisansının iptali gerekmektedir.”

MÜCADELENİN YENİ HEDEFİ OLACAK?

Termik santral kurulması planlanan alanda ve çevresinde, termik santral kurulabilmesinin, bölgede ormanlık alanların ve Tabiat Koruma alanlarının bulunuyor olması nedeniyle hukuken imkansız olduğunun altını çizen Erdem, “Nitekim, ÇED süreci bu gerekçe ile şirket açısından olumsuz sonlanmıştır. Gerze’de ÇED Sürecinin geçersiz kılınmasını başaran mücadele, bu  yeni evrede daha önceden “yürütmesi durdurulan” üretim lisansının EPDK tarafından iptaline yönelecektir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net