10 Eylül 2013 12:08

Venezuela’da işçilere silahlanma çağrısı

Tam bu satırları yazmaya oturmuşken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Twitter’dan art arda mesajlar atmaya başlıyor, “Aşırı sağın elektrik darbesi planı alaşağı edilmiştir. Şu dakika itibarıyla elektrik hizmetinde stabilizasyonu sağladık, bununla ilgili yeni projeler gerçekleştireceğiz. Sabotaj sorununa karşı mücadelede tüm elektrik e

Venezuela’da işçilere silahlanma çağrısı

Paylaş
Elif Görgü

EKONOMİYİ BURJUVAZİ YÖNLENDİRİYOR

Sadece bu Twitter atışması bile Venezuela’da Chavez’in ölümü ile birlikte yeniden iktidar hayalleri kurmaya başlayan burjuvazinin, hem sabotajları hem de propagandasıyla hükümetin ensesinde olduğunu anlamak mümkün. Gıda sektörünün yarısını elinde bulunduran özel şirketlerin ürünleri piyasaya sürmeyerek yarattığı sorun bitmiş değil. Maduro’nun 6 aylık iktidarında temel ürünlerin fiyatı iki katına yükselmiş, ücretlerin alım gücü düşmüş. Maduro’nun patronlarla toplantılar yaparak uzlaşı aramasına da pek olumlu bakılmıyor. Zaten toplantılar çok da işe yaramış görünmüyor. 14 yıllık Hugo Chavez ve “Bolivarcı Devrim” iktidarında gücünü kaybeden ancak hala ekonomiyi etkileyecek kadarını elinde tutan Venezuela burjuvazisi, son seçimlerde aldığı yüzde 50 oy oranı ile Venezuela için bile “sosyalizm”in henüz o kadar yakın olmadığını gösterdi.

ORDUYA BAĞLI İŞÇİ MİLİSLERİ

Bu arada Chavez’in erken ölümü ile birden bire devlet başkanı olan eski İşçi, Sendikacı Nicalos Maduro, efsanevi liderin boşluğunu hissettirmemek için çabalıyor. Chavez’in konut, sağlık, eğitim gibi sosyal projelerini devam ettirirken, özellikle işçilere yönelik yeni projeleriyle dikkat çekiyor. Maduro’nun önemli çıkışı ise “devrimi korumak” için “İşçi Milisleri” kurulması çağrısı yapması oldu. Bir üniversitenin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Maduro, Savunma Bakanlığından, Venezuela ordusuna bağlı olarak “milyonlarca erkek ve kadın işçinin silahlandırılması”nı istedi. Şöyle dedi Maduro: “Bütün mahallelerde milisler olmalı, silahları, örgütleriyle... ülkeyi korumak için. İşçi sınıfı milisleri olmalı. Kendileri için değil, topluma karşı suçlar için silahlar... Saldırmak için değil. Hayır. Bolivar’ın ülkesini korumak için silahlanmalı ve örgütlenmeli...” Bir yanda ekonomiyi hükümet ve emekçilere karşı kullanan burjuvazi, diğer yanda hükümetin “burjuvazi darbeye hazırlanıyor” politikası etrafında silahlanan halk... Venezuela’da tansiyon giderek tırmanacak gibi görünüyor.


VENEZUELALI SENDİKACI OROPEZA:

Zenon Oropeza, Telekomünikasyon İşçileri Sendikası yöneticisi genç bir işçi. Maduro’nun Chavez’den farklı olarak yaptığı “işçi sınıfı” vurgusunu önemsiyor. Ancak hükümetin Chavez’in ölümüyle gücünü kaybettiğini ve burjuvazinin ekonomik sabotajları karşısında etkili olamadığını düşünüyor.

Venezuela’nın artık işçi, sendikacı bir başkanı var? İşçilikten gelmesi hükümet politikaları açısından bir fark yarattı mı?

Maduro ile birlikte doğrudan işçi sınıfına yönelik politikaların daha fazla uygulanmaya başladığını görüyoruz. İşçiler için ucuz konut projeleri, “Konut Misyonu” hayata geçiriliyor, “İşçi Üniversitesi” projesi gündemde... Öte yandan Venezuela sağı, burjuvazisi ekonomik istikrarsızlık yaratmak için uğraşıyor. Özellikle gıda alanı etkileniyor. Hükümetin onayı dışında gıda fiyatları yükseltiliyor. Burjuvazinin bu tutumu karşısında Nicolas Maduro işçi sınıfının yanında bir tutum alıyor. İşçilerin örgütlenmesini, sendikal örgütlenmeyi teşvik ediyor. Hükümet yönetiminde Chavez’den bu konuda bir farkı var; Chavez halk için diyordu, Maduro işçi sınıfı için diyor. Hükümet yönetimi temel olarak işçi sınıfının desteğine dayanıyor diyebiliriz.

Ekonomik sorunlardan bahsettiniz. Bunların temel nedeni ne? Neden çözülemiyor?

Özellikle Chavez’in ölümünün ardından sağcılar, ekonomiye etkilemek için çeşitli düzenlemeler yapmaya başladı. Kamu hizmetlerini sabote ediyorlar ki bunun sonuçlarını seçimlerde de görüyoruz, oylara baktığımızda sağın etkisi yükseliyor. Fakat şu anda hükümet ipleri yeniden ele almaya başladı. Yeni bir Temel İş Yasası çıkartıldı, bu yasa burjuvaziye karşı mücadelede önemli bir araç oldu. Eskiden yine işçilerin taleplerini dikkate alan bir yasa vardı, ancak örgütlenmenin önünde engeller de vardı.


HUGO CHAVEZ’İN ÖLÜMÜ HÜKÜMETE GÜÇ KAYBETTİRDİ

Burjuvazi ekonomiye nasıl müdahale ediyor bunu biraz açabilir miyiz? Temel bazı ürünlerin bulunamadığı haberleri geliyordu bir ara. Burvujazi neden hala bu kadar güçlü?

Evet, bazı ürünlerin, gıdaların ya da mesela tuvalet kağıdının bulunmasında zorluk yaşanıyor. Venezuela’da gıda üretiminin yüzde 47’si kapitalist şirketlerin elinde, hatta tek bir kapitalistin, Polar Şirketinin elinde diyebiliriz. Bu güçleri nedeniyle ülkenin istikrarı ile istedikleri gibi oynayabiliyorlar ve ürünleri depolama, istifleme politikası yürütüyorlar ya da fiyatları yükseltiyorlar ki insanlar o ürüne ulaşamasın. Bu bir “sessiz darbe” ve tamamı ABD emperyalizmi tarafından yönetiliyor. Bunun karşısında çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Fiyat kontrolü örneğin. Bir yandan hükümet bu şirketlerle çeşitli toplantılar düzenliyor, diğer yandan halk sokaklara çıkarak tepkisini gösteriyor. Tüm bunlar sağın geri adım atmasını sağladı ancak darbe planlarından vazgeçmiş değiller.

Peki hükümetin, ekonomik gücü bu şirketlerin elinden tamamen almak üzere bir planı yok mu?

Bazı düzenlemeler yapıldı, bunlar yapısal dönüşüm sağlayacak önlemler değildi. Daha çok “uzlaşmak” için yapılan düzenlemelerdi. Bu şirketlere karşı daha ciddi önlemler alınmalı, bunlar halkın gıda ihtiyacıyla oynuyorlar. Bu yüzden daha sert değişimler sağlanması gerekiyor.

O sert önlemleri Maduro Hükümeti neden almıyor?

Çünkü yeteri kadar gücü yok. Açıkçası Chavez’in ölümü hükümeti etkiledi, gücünü azalttı, tabanında kayıplar yaşadı. Bugün hükümetin gücünü yeniden toparlamaya çalıştığını ve ancak ondan sonra daha sert önlemler alabileceğini düşünüyorum.


‘SAĞCILAR AYAKLANMA BAŞLATMAK İSTEDİ’

Seçim sırasında sağcılar sokağa indiler, şiddete yöneldiler ve can aldılar. Sokaktaki bu şiddet, sağcıların saldırıları sürüyor mu?

Seçimlerden önce sağcılar, Venezuela’da şiddetin ne kadar büyük bir sorun olduğu, Latin Amerika’nın en tehlikeli, suç oranının en yüksek olduğu ülkeleri arasında olduğu propagandasını yapıyorlardı. Nisan seçimlerinde Venezuela sağı artık köşeye sıkışmış durumdaydı, bu yüzden seçim sonrası saldırılar düzenlediler ve cinayetler işlediler. Öldürülenler halk önderleriydi. Bu şiddet karşısında siyasi ve sosyal örgütler olarak sokağa çıktık ve şiddet olayları bu tepki karşısında azaldı. Venezuela sağı, sokağa inerek bir ayaklanma başlatabileceğini düşündü fakat bunun için yeterli gücü yoktu. Biz, toplumsal örgütler olarak planlarını uygulamalarına izin vermeyeceğiz.

‘SOSYALİZME GİDEREK DAHA ÇOK YAKLAŞIYORUZ’

Tüm bu anlattığınız gelişmelere bakarsak Venezuela’nın yakın geleceğini neler bekliyor?

Venezuela’daki mevcut hükümet siyasi ve sosyal örgütlerin emekçiler arasındaki örgütlülüğünü, çalışmasını teşvik ediyor. Ben bundan sonra sosyalizme giderek daha fazla yaklaşacağımızı düşünüyorum. Toplumsal dönüşüm sürecinin ilerleyeceğini düşünüyorum. Bu arada Venezuela burjuvazisi planlarını hayata geçirebilmek için çeşitli stratejiler denemeyi sürdürüyor. Özellikle ekonomiyi etkilemek, istikrarı bozmak için çalışmaya devam edecekler.

BİTTİ

ÖNCEKİ HABER

Polis, Tuzluçayır'da muhabirlerimize saldırdı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa