Polis, Tuzluçayır

Polis, Tuzluçayır'da muhabirlerimize saldırdı

Ankara Tuzluçayır’da gerçekleşen protestolarda polis saldırısı, gazetecilere de yöneldi. Dün yapılan polis saldırısı sırasında haber yapan muhabirlerimiz Birkan Bulut ve Hasan Akbaş da polisler tarafından darp edildi.Olayı izlemek için bir inşaatın çatısına çıkan muhabirlerimiz, çevik kuvvet ekiplerinin saldırıs

Olayı izlemek için bir inşaatın çatısına çıkan muhabirlerimiz, çevik kuvvet ekiplerinin saldırısına uğradı. Önce çatıya atılan gaz bombalarına maruz kalan Bulut ve Akbaş, gelen çevik kuvvet polislerine gazeteci olduklarını söyledi. Polislerin buna verdiği yanıt ise “Biz sizin kimin gazetecisi olduğunuzu biliyoruz” oldu.

Basın kartlarına bakmalarına rağmen Akbaş’ı hedef alan polisler, hakaretlerine devam etti. Bir polis de Akbaş’ı iterek “atarım seni aşağıya” diye tehdit etti. Muhabirlerimizin durumu telefonla haber vermeleri üzerine polis arkadaşlarımıza saldırdı. Akbaş’ı inşaatın merdivenlerinde cop, kalkan, tekme ve yumruklarla darp eden polisler, telefonunu elinden almaya çalıştı. Ardından duruma müdahale eden Bulut da, polisin saldırısına maruz kaldı.

Yaka paça inşaattan indirilen arkadaşlarımıza dışarıda da hakaretler devam etti. Burada sık sık tehditlere maruz kalan arkadaşlarımıza sendikalı olup olmadıklarına ilişkin sorular soruldu. Muhabirlerimiz darp ve tehditler eşliğinde serbest bırakıldıktan sonra bir ailenin evine giderek gelişmeleri aktardı. Akbaş’ın kolundaki yaraya pansuman yapıldıktan sonra arkadaşlarımız Ankara Hastanesine giderek darp raporu aldı. Darp esnasında olayları video ile kaydeden muhabirlerimiz, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili konuşan Bulut, gazetecilere yönelik baskı ve saldırıların halkın haber alma hakkını engelleyemeyeceğini söyledi. Bulut, Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonunun gerçekleri halka ulaştırmaktan vazgeçmeyeceğini ifade etti. Akbaş da, “Madem bizim kimin gazetecileri olduğumuzu biliyorlar. Tekrar ediyoruz; biz işçi, emekçi ve ezilenlerin tarafında gazetecileriz. Başbakan Erdoğan’ın ifade ettiği gibi polisler tam anlamıyla bir destan yazıyor. Ancak gerçeğin habercisi gazeteciler de gerçeği yazmaktan geri durmayacaklar” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLER POLİSİN HEDEFİNDE

Ankara polisi geçtiğimiz cuma günü ODTÜ’ye yapılan müdahaleden bu yana gazetecilere yönelik tavrını giderek sertleştiriyor. ODTÜ’deki gelişmeleri takip eden gazeteciler plastik mermilerin hedefi haline gelmişlerdi. Mamak’ta Cumartesi gününden beri süren sokak eylemlerinde de gazeteciler sık sık polisler tarafından taciz ediliyor. Dün DİHA Muhabiri Eren Dinç’in de ayağına biber gazı kapsülü isabet etti.


ANKARA'DA PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Gezi direnişiyle haziran ayında başlayan sokak eylemleri, ODTÜ’deki yol çalışması ve ‘Cami-Cemevi’ projesi protestosuna yapılan saldırı sonrası yeniden tüm Ankara’ya yayıldı.

“Cami-Cemevi”nin yapılacağı Mamak’ta yine polis saldırısı yaşandı. Çatışma gece geç saatlere kadar sürdü. Ankara’nın pek çok ilçesinde de eylemler yapıldı. ODTÜ öğrencileri ise yol inşaatının sürdüğü alana girerek çiçek dikti.

Gülen Cemaati ve CEM Vakfı tarafından Mamak’ta temeli atılan “Cami-Cemevi” projesine karşı başlayan sokak eylemleri sürüyor. Dün gece yine sokağa çıkan vatandaşlar Tuzluçayır Meydanı’nda toplandılar. Polis havanın kararmasıyla birlikte biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırmaya başladı. Saldırının ardından ara sokaklara dağılanlar, tekrar tekrar meydana çıktı. Polisle eylemciler arasındaki meydanı tutma savaşı gece geç saatlere kadar sürdü.

PSAKD BİNASINA GAZ BOMBASI

Çok sayıda kişi yaralandı. Polis ara sokakları da gaz bombası yağmuruna tuttu. Vatandaşlar evlerinde oturamaz hale geldiklerini belirterek, polise tepki gösterdiler. İlerleyen saatlerde polis şiddetinin dozu daha da arttı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şubesine de polis biber gazı attı. İçeride bulunan bir kişi yoğun gazdan fenalaştı. Gazeteciler de polisler tarafından sürekli rahatsız edildi. Çalışmaları engellendi.

BATIKENT’TE CEMEVİNE YÜRÜNDÜ

Ankara’da Çayyolu, Batıkent, Keçiören ve Dikmen’de de eylemler yapıldı. Batıkent Meydan AVM önünde bir araya gelen yüzlerce Batıkentli Tuzluçayır, ODTÜ ve Okmeydanı’nda yaşanan polis saldırısını protesto etti. Batıkentliler toplandıkları Meydan AVM önünden Ergazi Mahallesi’nde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevine yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş boyunca Batıkent sakinleri evlerinden ışıkları açıp kapayarak ve balkonlardan slogan atarak protestoya destek verdiler.

DİKMEN’DE MÜDAHALE

Dikmen’de İlker ve Sokullu Mahalleleri’nde parklarda bir araya gelen vatandaşlar, Dikmen Cadddesi’ne yürüdüler. Ziraat Bankası önünde barikat kurulunca polis saldırdı. Çatışma ara sokaklarda da sürdü. Çayyolu’nda 3 Fidan Parkı Forumunun çağrısıyla Arcadium önünde toplanıldı. Atapark Forumu ve Türk Konut Halk Meclisi forumu da yürüyüşe destek verdi. 3 forum eylemi her akşam sürdürme kararı aldı.

ODTÜ’LÜLER ÇİÇEK DİKTİ

Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde de eylem vardı. ODTÜ arazisi ve Yüzüncü Yıl-Çiğdem Mahalleleri’nden geçen otoyola karşı öğrencilerin tuttuğu nöbet geçtiğimiz cuma günü polis saldırısıyla dağıtılmış, yol inşaatı çevik kuvvet polislerinin gözetiminde başlamıştı. ODTÜ öğrencileri ve mahalleli her akşam eylem yapmaya devam ediyor. Önceki gece yürüyüşün ardından şantiye alanına giren öğrenciler, ağaçların kesildiği alana çiçekler diktiler.

BATIKENT'TE SALDIRILAR PROTESTO EDİLDİ

Batıkent Meydan AVM önünde bir araya gelen yüzlerce Batıkentli Tuzluçayır, ODTÜ ve Okmeydanı’nda yaşanan polis saldırısını protesto etti. Batıkentliler toplandıkları Meydan AVM önünden Ergazi Mahallesinde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevine bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş boyunca Tuzluçayır’daki direnişe destek veren Batıkentliler, diren ODTÜ Batıkent seninle, diren Berkin Batıkent seninle sloganlarıyla günlerdir yaşanan polis terörüne karşı öfkelerini dile getirdiler. Yürüyüş boyunca Batıkent sakinleri evlerinden ışıkları açıp kapayarak ve balkonlardan slogan atarak protestoya destek verdiler. Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi önüne gelen Batıkentliler burada yapılan kısa bir konuşmanın ardından dağıldılar. (Ankara/EVRENSEL)


www.evrensel.net