Köylülerin direnişi ağaçları bugün de kurtardı

Köylülerin direnişi ağaçları bugün de kurtardı

AFAD'ın yapacağı konutlar için binlerce ağacın kesileceği Van'a bağlı Erciş'in Zortul (Çatakdibi) köyünde yurttaşların direnişi, ağaçların kesilmesini bir kez daha önledi. Gezi Parkı'nda gösterilen duyarlılığın köyleri için gösterilmediğini belirten köylüler, kamuoyuna duyarlılık ça


Sabah erken saatlerde binlerce ağacın kesileceği Erciş'in Çatakdibi (Zortul) köyüne giden müteahhit firmaya karşı köylüler gün boyu direndi. Asker, çevik kuvvet ve TOMA araçlarına karşı oturma eylemi gerçekleştiren kadın ve çocuklar, bebeklerini araçların geçeceği yola bırakıp firma araçlarının geçmesini engelledi. Zaman zaman, asker ve polisler, köylülere müdahale etmeye çalışsa da köylüler bir adım dahi geri adım atmadı. Yaşanan duruma tepki gösteren köylülerden Nurettin İnci, "Hani Başbakan ağaçları, doğayı seviyordu? Bu mudur Başbakan'ın doğaya verdiği değer? Bizler direniyoruz. 'Zulme karşı birlik olun' diyen Başbakan'ın zulmüne karşı direniyoruz" diyerek, ağaçların kesimi durana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

'ZORLA BİZDEN ALIYORLAR'

100 yıla yakın bir süredir ektikleri arazilerin ellerinden zorla alındığını ifade eden köy sakinleri, bir taraftan mağdur edildiklerini öte taraftan ise bu mağduriyetin giderileceği yönünde kendilerine sözler verildiğini belirterek, konutların yapılabileceği kurak alanlar varken, niçin ısrarla ekin alanının tercih edildiğini sordu. Ağaçlarının kesilmesi ve belirtilen hazine arazisinde konut yapılması durumunda ekmeklerinin ellerinden alınacağını ifade eden köy sakinleri, geleceklerinin yok edilmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

'BENZİN DÖKER YAKARIZ'

İş makinelerinin ağaçların kesileceği alana girmesi durumunda çocuklarına benzin döküp yakacaklarını ifade eden kadınlar ise askerlerin bölgeye yaklaşmasına izin vermedi. Asker ve polislere karşı barikat kuran kadın ve çocuklar, Erciş Kaymakamı'nın kendilerine "zorbalık" yaptığını belirterek, hiçbir şekilde ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

DESTEK BEKLİYORLAR

Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesi ile bütün dünyanın ayaklandığını dile getiren köylüler, Çatakdibi köyünde binlerce ağacın kesilmesine karşı oluşan sessizliğe tepki göstererek, "Bizim bizden başka kimsemiz yok. Çocuklarımız gibi beslediğimiz ve büyüttüğümüz ağaçlarımıza dokunulmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu ağaçları büyütüp bu güne getirmesini bildiysek kesilmesine de karşı duracağımızı biliyoruz" dedi. Öte yandan askerler ve polislerle tartışan köylüler, mülteci olmadıklarını ifade ederek, tepki gösterdi. Erciş Kaymakamlığı'ndan bir yetkilinin ağaçların kesilmeyeceği ve sadece ölçü alınıp gidileceğini söylemesine rağmen köylüler araçların ağaçların kesileceği alana girmesine izin vermedi.

Köylülerin saatler süren direnişinin ardından müteahhit firma, asker ve çevik kuvvet polisleri köyden ayrıldı. Yaşanan durumu sevinçle karşılayan köylüler, yarını ise endişe ile beklediklerini ifade ederek, köyden ayrılan yetkililerin kendilerine bir şey söylemediğini belirtti. (Van/DİHA)

www.evrensel.net