09 Eylül 2013 11:27

KCK İstanbul ana davası başladı

97'si tutuklu 205 Kürt siyasetçinin yargılandığı KCK İstanbul ana davasının 6'ıncı duruşmasının ilk oturumu Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısında bulunan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda başladı. Duruşmaya tutuklu sanıkların 95'i katılırken, aralarında yayıncı Ragıp Zarakolu'nun da bulunduğu 28 tutuksuz sanık da d

KCK İstanbul ana davası başladı

Paylaş

'DÜRÜST YARGILAMA HAKKINI İHLAL ETMİŞTİR'

Tutuksuz sanıkların da kimlik tespitinin yapılmasının ardından Avukat Ercan Kanar, tüm sanıklar ve sanık avukatları adına verdiği mütalaalarda sürekli olarak hem sanıklar hakkında hem de sanık avukatları hakkında suç duyurusunda bulunan savcı İsmail Işık'ın objektifliğini yitirdiği gerekçesiyle reddini talep etti. Talebini sunarken muhakeme faaliyetinin en önemli özelliğinin objektiflik olduğunu belirten Kanar, savcı Işık'ın verdiği mütalaalarda bu özelliğini yitirdiğini belirtti. Kanar, "Savcı Işık'ın red ve çekilme koşulları fazlasıyla oluşmuştur. Dürüst yargılama hakkını ihlal etmiştir. Tüm mütalaalarda sanıkların lehine tek bir hususa dikkat çekmemiştir. Savunma üzerinde baskı ve tehdit oluşturmuştur. Yaptığı suç duyurularıyla ihbar organı gibi faaliyet yürütmüştür" dedi.

Savcı Işık ise talebin ardından "Ben objektif davrandım" demekle yetinerek, "yasa ve usule uygun bulmadığı" talebinin reddini talep etti. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Sınırda şiddetli patlama

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa