İstanbul ne kazandı?

İstanbul ne kazandı?

“KENTİNİZİ yoksullardan temizlemek mi istiyorsunuz,Olimpiyatların ev sahibi olun!”Bu yazı ‘Adaylık kitabı’nın giriş kısmında yer almaktadır. ‘Olimpiyatları neden istemiyoruz’ başlıklı açıklamada şu noktalar dikkat çekiyor;COHRE( Center of Housing Rights and Evictions- Konut Hakları ve Tahliyeler Merkezi)’nin, BM-Ko

Bu yazı ‘Adaylık kitabı’nın giriş kısmında yer almaktadır. ‘Olimpiyatları neden istemiyoruz’ başlıklı açıklamada şu noktalar dikkat çekiyor;
COHRE( Center of Housing Rights and Evictions- Konut Hakları ve Tahliyeler Merkezi)’nin, BM-Konut Hakkı Raportörü Raquel Rolnik’in 2009’da BM-İnsan Hakları Komitesine sunduğu Mega-etkinlikler Raporu: 1998’den 2008’e Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan kentleri inceleyen COHRE, 4 milyondan fazla insanın zorla tahliye edildiğini raporlamış. Konut Hakkı Raportörü Rolnik’in geniş kapsamlı raporu ise zorla tahliye sayılarındaki artışın yanı sıra, mega -etkinliklerin soylulaştırmadaki rollerini, neden oldukları kira artışlarını ve ayrıca sosyal konut politikaları üzerindekiolumsuz etkilerini istatistiklerle belgeliyor. Raporlara göre ev sahibi kentlerin durumu;
1992 Barcelona: Altyapı inşaatları ve kenti güzelleştirme bahanesiyle tarihi merkezlerdeki mahalleler ile Roman mahallelerinin yerleşik nüfusları zorla tahliye edilmiş ve 2500 kişi etkilenmiş. Kentin Olimpiyat Oyunları süresi boyunca (evsahipliğinin açıklanmasından itibaren Oyunları daiçeren 5 yıllıksüre) konut fiyatları %131 artıyor; aynı dönemde ülke genelindeki artış ise %83. Olimpiyatların ardından, 1993’de, konut fiyatlarındaki artış sadece % 2 oluyor.
1996 Atlanta: 30 bin kişi yerinden edilirken, 2000 sosyal konut ünitesi yıktırılmış. 1991senesinde aylık kira artışı sadece %0.4 olan Atlanta’da, 1996’da Olimpiyat Oyunları öncesinde bu rakamın %7.9’a çıkmasıyla, alt gelir gruplarından 15.000 kenti terk etmek zorunda kalıyor.
1988 Seul: 720 bin kişi zorla tahliye edilmiş. Daire fiyatları, 1988’in ilk 8 ayında % 20,4 artarken, arazi fiyatlarındaki artış % 27’ye, 1978’ den bu yana en yüksek rakama ulaşmış.
2000 Sydney: Olimpiyat Oyunları dönemini içeren 5 yılda konut fiyatları %50 artıyor, ülke genelindeki artış ise %39.

İSTANBUL KAZANSAYDI NE OLACAKTI?

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı 37 tesiste gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu 37 tesisten 11’i hâli hazırda mevcut ve 5’i yenilemeye ihtiyaç duyuyor. Aralarında Olimpiyat Köyüve Paralimpik Köy ile Medya Köyü’nün de bulunduğu diğer 26 tesisin, 20’sinin kalıcı, 6’sının geçici (sökülebilir) olması planlanıyor.  Ancak Oyunlar sonrasında bu tesislerin nasıl dönüştürüleceğine dair soru işaretleri bulunuyor. Örneğin Oyunlar sonrasında bir açık hava gösteri tesisi olarak kapasitesinin düşürüleceği açıklanan Boğaziçi Stadyumu’nun1akıbetinin Londra Olimpiyat Stadyumu’nunkine benzemesi ve kalıcı hale gelmesi olası. Üstelik bu tesisler kentin tarihi bölgelerinde (Yedikule, Harem) kamusal mekânlarında (Haydarpaşa), yeşil alanlarında (Belgrat Ormanları ve Esenler) ve sahillerinde (Boğaziçi kıyısı)inşa edilecekler. Bu durumda, tarihi ve kültürel varlıklara zarar verebildikleri gibi, doğa veçevre kıyımına da sebep olabilecekler.
Olimpiyat oyunlarının finansmanı için getirilecek olası bir vergiden kurtulmuş olduk. İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın giderlerini finanse etmek üzere benzin ve motorine eklenen vergi kalıcı hale getirilmişti.

İNŞAATLAR ATIL KALIYOR

Olimpiyatlar için inşa edilen yüzlerce tesis, Oyunların ertesinde, devasa cüsseleriyle atıl kalıyor, zarar verdikleri /yok ettikleri ormanlık alanlar, mahalleler, doğa ve çevre yetmezmiş gibi ayrıca çevre kirliliğine sebep oluyorlar; bakımları ise oldukça maliyetli. İstanbul Kurtköy’dekiFormula 1 Pisti bugün ne işe yarıyor bilen var mıdır? Ya 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları tesisleri? Şimdi hepsi birer çürüyen tesis... Atina’da 2004 Olimpiyatları için inşa edilen 22 tesisten 21’i şu anda atıl durumda. 423 milyon dolara mal olan Pekin’deki Bird’s Nest Stadyumu şu anda nerdeyse hiç kullanılmıyor. Yıllık bakımı 13 milyon doları aşarken, 91,000 kişilik stadyumda bu sayıya uygun etkinlik de bulunamıyor. Küçük ölçekli tesisler ise zaten tamamen atıl.
Olimpiyat oyunları için hazırlanan sonrasında ise çürümüye yüz tutmuş inşalar;
Montreal 1976: Montreal Olimpiyat Stadyumu 134 milyon dolar olarak hesaplanmışancak 1,47milyar dolara mal olmuş.
Seul 1988: Seul Olimpiyat Parkı -Olpark 300 milyon dolar ve Seul Spor Kompleksi 180 milyon dolar.
Barcelona 1992: Olimpiyat Stadyumu ve yakınındaki açık yüzme havuzu, Piscines Bernat Picornell.
Sydney 2000: Sydney Olimpiyat Parkı.

www.evrensel.net