Kivi inadı!

Kivi inadı!

KARADENİZLİ inadı yüzde seksen yamaç olan araziyi kivi bahçesi yaptırdı. Ordu’nun Kabadüz ilçesinde yüzde seksen meyilli arazisini kivi bahçesi yapan Süleyman Bıyık, ilçenin en büyük kivi bahçelerinden birisinin sahibi oldu. Üç dönüm arazi üzerine kurulan kivi bahçesi tam verim

Birçok kişinin yamaç bir arazide kivi bahçesi kurulamayacağını kendisine söylediğini belirten Süleyman Bıyık, zoru başarmanın mutluluğunu yaşadığını vurguladı. 2002 yılında fındık arazisini kivi bahçesi yaptığını ifade eden Süleyman Bıyık, “Üç dönüm yüzde seksen yamaç arazime kademeli olarak 250 kivi fidanı diktim. Büyüyen kivi ağaçlarımın içerisinde 100 kilo ile 30 kilo arasında meyve verenleri var. Bahçem tam verime geçtiğinde 15 ton kivi verecek” dedi.
Kiviçiliğin diğer ürünlere kıyasla çok zevkli olduğunu ifade eden Bıyık, “İnsan kivi bahçesinin içerisine geldiğinde rahatlıyor, huzur buluyor. Daha öncesinde arıcılık yapıyordum. Bu işte arıcılık işi kadar zevkli bir iş” diye konuştu.
Bu yıl ağaçların kendisini dinlemeye aldığının altını çizen Süleyman Bıyık, konuşmasını söyle sürdürdü: “Geçen yıl bahçemden 6 ton kivi sattım. Bu yıl ağaçların kendisini dinlenmeye aldığı için biraz az fakat ürün çok kaliteli. Ben bu arazi üzerine bu bahçeyi kurmaya başladığımda olmaz diyenler çok oldu. Fakat ben hiç yılmadım. Bu bahçeyi çok zor şartlar altında yapmayı başardım”. (ORDU)

www.evrensel.net