'Tam gün yasasından geri adım atmayacağız'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu İstanbul Ticaret Odasında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda Sağlık Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Müezzinoğlu, aile hekimliğinden tam gün yasasına, sağlık çalışanları hakkında yürütülen Gezi

VATANDAŞLAR DOKTORLARA YARDIMCI OLMALI

Sağlıkta dönüşümün sonuçları yüzünden hastalarla karşı karşıya kalan doktorların uğradığı saldırılarla ilgili konuşan Müezzinoğlu hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik bitmek bilmeyen şiddet girişimlerinden rencide olduklarını söylemekten ileri gitmedi. Sağlıkçıların saldırıya uğramasına neden olan sorunlardan bahsetmeyen Müezzinoğlu, Adalet Bakanlığıyla bu konularla ilgili çalışma yapacaklarını söyledi. Müezzinoğlu, sağlıkçıları yine hasta yakınlarına havale ederek hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

NÖBETSİZ SAĞLIK HİZMETİ OLMAZ

Müezzinoğlu, sağlık emekçilerinin sık sık tepki gösterdiği Aile Hekimliği ve Tam Gün Yasası konusunda kesinlikle geri adım atılmayacağını söyledi. Nöbetsiz bir sağlık hizmetinin olamayacağını öne süren Müezzinoğlu, sağlık kurumlarında acil hastalarla, acil olmayan hastaların doğru bir şekilde ayrımı yapılamadığı için sorunların yaşandığını iddia etti. Bir aile hekiminin 4 bin hastaya baktığı itirafında bulunan Müezzinoğlu, bu rakamın yarı yarıya düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

GEZİ SORUŞTURMALARI DEVAM EDİYOR

Gazetecilerin Gezi eylemlerinde yaralanan vatandaşlara yardım eden sağlık emekçilerine açılan soruşturmanın hangi aşamada olduğu sorusuna cevap veren Müezzinoğlu, soruşturmanın sürdüğünü ve Gezi eylemleri sırasında sağlık hizmetini kimin verdiğine dair karşılarında bir muhattap bulamadıklarını söyledi. Gezi’de halka yardım eden sağlık emekçilerinin mesailerini bırakarak hastaneden ilaç götürdüklerini iddia eden Müezzinoğlu, Gezi direnişi sırasında vatandaşların da ambulansları tahrip ettiğini öne sürdü. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net