07 Eylül 2013 18:32

ABD Konsolosluğu’nda arbede

Amerika Birleşik Devletleri'nin durum ekibi hariç görevli personelini çektiği belirtilen Adana Konsolosluğu'nda tedbirler artırıldı. Dün ABD, Adana’daki konsolosluğunda görevli personelin acil durum ekibi hariç bölgeden çekilmesi ve diplomatların ailelerinin de Adana’dan ayrılması emri vermişti.Yüreğ

ABD Konsolosluğu’nda arbede

Paylaş

Dün ABD, Adana’daki konsolosluğunda görevli personelin acil durum ekibi hariç bölgeden çekilmesi ve diplomatların ailelerinin de Adana’dan ayrılması emri vermişti.

Yüreğir ilçesinde D–400 karayolu üzerindeki konsolosluk binası polis barikatı ile kapatılmış halde. Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet ve güvenlik şube ekipleri; TOMA, akrep, panzer gibi araçlarla muhtemel gelişmelere karşı hazır bekletiliyor. (ADANA)


'İNCİRLİK ÜSSÜ SAVAŞIN HEDEFİ OLACAK'

ABD'nin Suriye'ye müdahale hazırlıkları, Saadet Partili bir grup tarafından protesto edildi. ABD Adana Konsolosluğu önünde düzenlenen eylemde üzerinde "Zalim ABD yok olacaksın, zalimler için yaşasın cehennem, haçlı değil İslam birliği" yazılı dövizleri taşıyan göstericiler, sloganlarla Suriye'ye yapılacak müdahaleyi protesto etti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın, Adana'daki konsolosluk çalışanlarını tahliye kararına tepki gösteren Saadet Partisi Adana Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Beyaz, "ABD 'güçlü çağrı' ile Adana Konsolosluğu'nu tahliye etme kararı aldı. İncirlik Üssü’nün bulunduğu Adana’nın savaşta hedef olacağını bilen ABD, bu ildeki vatandaşlarını güvenlik gerekçesiyle tahliye ederken, İncirlik Üssü’nde hummalı bir çalışma olduğu gözleniyor. Bu gelişmeler, savaşın sadece Suriye ile sınırlı kalmayacağının göstergesidir.” dedi.

Çözümün, Türkiye öncülüğünde İslam birliği kurarak sağlanacağının altını çizen Beyaz, “Türkiye merkezli kendi rolünü belirleyen kendi senaryosunu oluşturan güçlü lider Türkiye’nin öncülüğünde İslam birliği kurmaktır. Bu noktada Milli Görüş Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ortaya koyduğu D-8’in ehemmiyeti bir kez daha anlaşılmıştır.” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup, sloganlarla ABD konsolosluğuna yürümek istedi. Polis barikatını aşmaya çalışan eylemcilere polis müdahale etti. Bu sırada polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. (Adana/CİHAN)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Suriye sınırına zırhlı araç sevkıyatı

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa