25 Mayıs 2011 15:11

Kahrolma, mesajı al ve ıslah ol

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Hakkari Milletvekili Adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan Tayip Erdoğan’ın son dönemlerde mitinglerde kullandığı dil ve BDP’ye ilişkin suçlamalarına tepki göstererek, “Bu kadar iftirayla, yalanla, hakaretle oy toplamaya çalışmak acizliğin ifadesidir” dedi. Başbakan Erdoğan’ın &ls

Kahrolma, mesajı al ve ıslah ol

Paylaş

BDP Diyarbakır İl Örgütü, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır adayları için yemekli toplantı düzenledi. Merkez Kayapınar İlçesi’nde bir restorantta verilen yemeğe, Blok’un Diyarbakır adayları, BDP yöneticileri, çok sayıda dernek ve kurum temsilcisi ile BDP’li belediye başkanları katıldı. Burada konuşan Demirtaş, “Hiçbir seçim döneminde bu kadar açık bir şekilde, yalan, iftira üzerine, komplolar üzerine kurulu bir seçim çalışması yürütülmemiştir” dedi.

SEÇİM MEYDANLARI ‘YALAN RÜZGARI’ GİBİ

Demirtaş, Başbakan Tayip Erdoğan’ın miting alanlarında sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde konuşmadığını, herkesin birbirine hakaret yarışına girdiğini söyledi. Demirtaş, “Bu bütün Türkiye halkına hakarettir. Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku, gerek seçim beyannamesi ile gerekse yürüttüğü nitelikli seçim çalışmasıyla farkını ortaya koydu. Eğer bizde olmasaydık, Türkiye 2011 Haziran seçimlerini büyük bir yalan rüzgarını izler gibi izleyip geçirecekti” dedi.

‘BAŞBAKAN FRENİ PATLAMIŞ KAMYON GİBİ’

Başbakan Erdoğan’ın blok adaylarına ilişkin sert çıkışlarına dikkat çeken Demirtaş, “Sayın Başbakan’ın açıkça ismini telaffuz etmese de hedef olarak seçtiği kitle Kürt halkıdır. Özellikle son birkaç gündür yürüttüğü bölge gezileri sonrasında kimyası bozulmuş olan Başbakan, züccaciye dükkanına girmiş fil gibi, freni patlamış kamyon gibi, sadece iftiralara yalanlara sığınmış durumda. Ortalığı yakıp yıkarak 13 Hazirana dair tek bir kaygı duymadan inanılmaz tehlikeli bir siyaset, tehlikeli bir söylemle seçim kampanyasını sürdürüyor” dedi. Demirtaş, “Niye bu kadar iftirayla, yalanla, hakaretle oy toplamaya çalışıyorsunuz? Bu siyasi olarak acizliğin ifadesidir, çaresizliğin ifadesidir. Bir ülkenin Başbakanı kendi yurttaşlarına bu kadar hakaret edemez. Böyle bir şeye haddi yetkisi olamaz. Başbakanı bir daha bu halk hakkında bu şekilde konuşmaktan men ederiz” dedi.

‘HAKKARİ’DEN BAŞKA NE BEKLİYORDUNUZ?’

Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına sert tepki gösteren Demirtaş, “Bu halk sizin etrafınızdaki dalkavuklara benzemez. Siz Kürt halkına zulüm yaptınız. Ölümlere yol açtınız, kandırmaya aldatmaya çalıştınız, şimdi cevabını alıyorsunuz. Hakkari’den başka ne bekliyordunuz? 2009’da gidip ‘Ya tek dili, ya tek milleti kabul edersiniz, yada çeker gidersiniz’ dediğiniz Hakkarililer, sizi davul zurnayla mı karşılamalıydı? Sadece son 1 yıl içerisinde 500 kişiyi tutukladığınız, son 4 yılda 50 cenaze gönderdiğiniz Hakkari nasıl karşılayabilirdi? Şırnak, Batman, Van, sizi nasıl karşılayabilirdi?” diye sordu.

‘KAHROLACAĞINIZA ISLAH OLUN’

Başbakan Erdoğan’ın Hakkari mitinginde esnafın kepenk kapatmasına ilişkin açıklamalarına da değinen Demirtaş, “Tehditle, şantajla kepenkler kapattırılıyormuş. İnsanlar sokağa çıkmıyorsa, kepenklerini kapatıyorsa, sizin sesinizi duymamak, yüzünüzü görmemek içindir. Fakat bundan da mesaj almıyorsunuz. Halen bu halkı korkaklıkla, zabıtadan korkmakla itham ediyorsunuz. Sizin ‘Zabıtanın cezasından korkuyor’ dediğiniz bu halk İsmet İnönü’nün, Menderes’in zulmünden korkmadı, Kenan Evren’in işkencelerinden, cinayetlerinden korkmadı. Çiller-Doğan Güreş ekibinin yargısız infazlarından korkmadı. Bu güne kadar binlerce infaz gerçekleştirdiniz teslim olmadı. JİTEM’den, kontrgerilladan, Ergenekon’dan korkmadı. Senden de korkmadı, zabıtadan neden korksun? Bu halk size net bir mesaj veriyor. ‘Benim irademi, benim taleplerimi tanımıyorsan ben de seni tanımıyorum’ diyor. Hakkari’de kahrolacağınıza, mesaj alarak ıslah olun” dedi.

ASIL İTTİFAK OBAMA-ERDOĞAN İTTİFAKI

Başbakan’ın “Silivri, Kandil, BDP ittifakı” söylemine decevap veren Demirtaş, “Eğer ortada bir ittifak varsa O da Obama-Erdoğan ittifakıdır. Buradaki Kürtleri ezme karşılığında, Suriye’de, Kuzey Afrika’da, İran’da ABD politikalarını desteklemek üzere. Silivri kadar taş düşsün başınıza sizin de Silivri’dekilerin de. Kimse bizi celladımızla ittifakla suçlayamaz. ABD ile ittifak yaptınız mı, yapmadınız mı? Ne görüştünüz helikopter pistinde? ABD Büyükelçisi size hangi mesajı getirdi?” diye sordu. (HAKKARİ)

ÖNCEKİ HABER

Vatan başladı, Milliyet ise beklemede

SONRAKİ HABER

Savcı Gazeteci İshak Karakaş’ın cezalandırılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa