Yargının duvarlarını kim örüyor

Yargının duvarlarını kim örüyor

CİNSEL istismar, rıza, ruhsal bütünlük...Türkiye’nin ne zamandır gündeminde olan ancak yargı duvarlarına çarpan bu kelimeler, Bingöl’de görülen 8 uzman çavuşun tecavüzüne maruz kalan E.A. davasında yeniden karşımıza çıkıyor. Davanın tek tutuklu sanığı da serbest bırakılınca, yargının neye

Serpil Savumlu

Türkiye’nin ne zamandır gündeminde olan ancak yargı duvarlarına çarpan bu kelimeler, Bingöl’de görülen 8 uzman çavuşun tecavüzüne maruz kalan E.A. davasında yeniden karşımıza çıkıyor. Davanın tek tutuklu sanığı da serbest bırakılınca, yargının neye nasıl direndiği ya da hangi boşluklardan nasıl kararlar çıktığı da tartışılır hale geliyor.
Cinsel istismara uğramış çocukların hemen hemen görülen tüm davalarında rıza arayan bulamadıysa ruhsal bütünlüğünün zararını ölçmeye çalışanlar, sonucunu da “adaletsizlik” olarak yazıyorlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının müdahilliği de bu sonuçla birlikte tartışılıyor.
“Hep mi böyle?” diye soranlara üç gün öncesinden cevap vermeye çalışalım. E.A’nın tam 13 saat süren ilk duruşması bitmeden, Bingöl’den bir cinsel istismar haberi daha geldi. 17 yaşındaki A.D’nin 2 yıl boyunca defalarca 7 erkeğin tecavüzüne maruz kaldığı belirtildi. Ve bu A.D’nin intiharı ile ortaya çıktı. Olayla ilgili gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Üzerine de A.D’ye koruma verildi. Zanlılar neden tutuklanmadı? Tehlike yoksa ve serbestseler neden koruma verildi?
Peki son on yılda basına yansıyan bazı cinsel istismar davalarında nasıl kararlar verildi? Ve bu davalarda isimleri farklı olan çocuklar için nasıl aynı sonuçlar doğdu?
Hatırlatmak ve hatırlamak gerekiyor...

Türkiye’nin gündemine oturan ve medyada “utanç” olarak verilen davalarından biri, Mardin’de 26 erkeğin cinsel istismarına maruz kalan N.Ç. davasıydı. N.Ç. davasında sanıklar, “Kız çocuğunun rızası var” denilerek en alt sınırdan cezalandırıldı. Mahkeme sanıklara 5 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi.

Bir diğer cinsel istismar davasıysa Sakarya’da devam ediyor. Ö.C’ye 34 kişinin cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşmasında, tutuklu bulunan tüm sanıklar serbest bırakmıştı. Davanın bir numaralı sanığı olan Polis Müdürü N.Ş. daha gözaltındayken salıverilince yurt dışına kaçmıştı. N.Ş. Saraybosna’da yakalanarak İnterpol tarafından İstanbul’a getirildi. Ö.C davasına 9 Eylül’de devam edilecek...

Bir babanın sosyal medyadan paylaştığı mektupsa, bir diğer dikkat çeken cinsel istismar davasının konusu oldu. Bu kez de yine bir kız çocuğu ve yine bir rıza aranma durumu söz konusuydu. Baba, kızının bir akrabası tarafından tecavüze uğradığını ve zanlı erkeğin serbest bırakıldığını yazmıştı. H.İ. davasının ikinci duruşması temmuzda görüldü ve görülen bu son celsede sanık Ahmet Çınar hakkında tutuklama kararı verilmedi. Mahkeme, yeterli delil olmadığını ve küçük kızın rızasının olabileceğini söyledi.

Bu kez soruşturma engelli kız çocuğunun hamile olduğunun ortaya çıkmasıyla başlatıldı. Edirne’de 5 erkeğin tecavüzüne uğrayan 14 yaşındaki Z.K. için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçtiğini açıkladı. Bakanlığa bağlı bir müsteşar ve hukuk müşaviri inceleme yapmak üzere Edirne’ye gönderilirken, olaya adı karışan 2’si kadın 9 kişi gözaltına alındı. Z.K.’nin teşhisine rağmen zanlılar serbest bırakıldı. 3.5 aylık hamile olan çocuk mahkemeden çıkarak kürtaj oldu.

Kastamonu’nun  ilçesinde 17 yaşındaki genç kız, 66 yaşındaki adamdan çocuk sahibi oldu. Yerel mahkeme, ın kararına uyarak, “Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun 6 aylık şikayete tabii olduğu”, kız çocuğunun olaydan 7 ay sonra şikayette bulunduğu gerekçesiyle sanık hakkında beraat kararı verdi.

Bursa’da yaşanan cinsel istismar suçunun sanığı Türkiye’nin bildiği bir isimdi. Hüseyin Üzmez, 14 yaşındaki B.Ç. isimli bir kız çocuğuna cinsel istismar suçundan 13 yıl 1 ay, “hürriyeti tahdit” suçundan ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
nSiirt’te 13 ve 17 yaşındaki iki kız kardeşe cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Çekin,  savcının itirazı üzerine tutuklandı. Kız çocukları ise koruma altına alındı. Olayın gündeme gelmesiyle BDP, Çekin’i ihraç etti.

www.evrensel.net