06 Eylül 2013 17:42

Kış hazırlığı başladı

Sonbaharın gelmesiyle beraber Adana ve çevre illeri, kış aylarında kullanmak üzere salçalık biber hazırlama telaşı sardı.Yaz aylarının bu son günlerinde havaların sıcak olmasını fırsat bilen halk, salçalık biber alarak salçalarını yapmaya başladı. Yüksek sıcaklık nedeniyle evlerin teras katında naylon muşambalar içine

Kış hazırlığı başladı

Paylaş
Hamdullah Kesen

Yaz aylarının bu son günlerinde havaların sıcak olmasını fırsat bilen halk, salçalık biber alarak salçalarını yapmaya başladı. Yüksek sıcaklık nedeniyle evlerin teras katında naylon muşambalar içine serilen salçalar, 3 ila 4 gün içerisinde kuruyarak kullanılabilecek duruma geliyor. Bayram öncesinde 80 kuruş olan salçalık biberin kilo fiyatı, talebin artması üzerine şimdiden 1,25 TL’ye yükseldi.
Salçalık biberlerini satıcılardan alan yurttaşlar, önceki yıllarda evlerinde çekirdeklerinden arındırdıkları biberleri, sokak aralarında seyyar olarak gezen salça çekme makinelerinde çektirirlerdi. Ancak yurttaşlar teknolojinin gelişmesiyle beraber üretilen salça çekme makineleriyle donatılmış salçalık biber çekme dükkânlarını tercih etmeye başladı.

1 HAFTADA HAZIR OLUYOR

Kadınların yaz ayı sonlarında biber salçası yaparak, kış hazırlıklarına giriştiklerini ifade eden Nadirşe Aksoy, kadınların zor bir emekle biberi ayıklayıp, çekme makinelerine götürdüğünü ve ardından evlerin damlarında muşambaların içine sererek kuruttuklarını ifade etti. Salçalık biberin her aşamasının zorlu olduğunu ve emek istediğini ifade eden Aksoy, biber salçasını bir hafta içinde çekilme ve kurutma işleminin ardından yemeklerde kullanılmaya başladığını belirtti.

KÜLTÜR HALİNE GELDİ

Her yaz mevsiminin sonlarında salçalık biber yaptıklarını ifade eden Nuriye Kaya, biber salçasının zahmetli bir hazırlık olduğunu ve kışın tüm yemeklerde kullandığını belirtti. Kaya, şöyle devam etti: “ İlk önce biberlerimizi alır yıkarız, torbalara doldururuz ve hazırlıklarını bitirdikten sonra da salça yapmaya başlarız. Bir hafta gibi kurutmaya bırakır ve tuzlarız. Hem kurutma olarak hem de salça olarak hemen hemen tüm yemeklerimize katıyoruz. Büyüklerimizden öğrendik bunu yapmayı. Kuşaktan kuşağa böylece gidiyor. Kültür haline gelmiş.” (Adana/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Gezi Parkı yine kapatıldı!

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa