Eti Krom işçilerinin yürüyüşüne polis engeli

Eti Krom işçilerinin yürüyüşüne polis engeli

Alacakaya'da 16 gündür iş bırakma eylemini sürdüren Eti Krom işçilerinin Elazığ Valiliği'ne yapmak istedikleri yürüyüşe polis izin vermedi. İşçiler taleplerinin karşılanması için gerekirse 5 yıl daha grevlerini sürdüreceklerini söyledi.Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde bulunan Eti Krom mad

Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde bulunan Eti Krom madenlerinde çalışan ve 16 gündür, özlük haklarının verilmesi, çalışma koşullarının ve maaşlarının düzeltilmesi için grevde olan 400 işçiden 200'ü durumlarına dikkat çekmek amacıyla Elazığ kent merkezinde bulunan Postane Meydanı'nda biraraya geldi. Davul-zurna eşliğinde uzun süre halay çeken işçiler, "İş güvenliğimizden asla vazgeçmeyeceğiz, Vergide-ücrette adalet için, ek ödemelerin emekli maaşına, fazla mesailerin temel ücrete dahil edilmesi için grevdeyiz" pankartı ile "Sendika istiyoruz", "Kızılcıklar oldu mu, sokaklara doldu mu, İrfan Bal bu talanla doydu mu", "Aşk olsun Eti krom A.Ş. aşk olsun" yazılı dövizler taşıdı. Yoğun önlemler alan polisler, işçilerin Elazığ Valiliği'ne yapmak istedikleri yürüyüşe izin vermedi.

Bunun üzerine yürüyüşten vazgeçerek Postane Meydanı'nda açıklama yapma kararı alan işçiler adına Murat Yılmaz konuştu. İnsanca yaşamak için greve başladıklarını belirten Yılmaz, grevlerini istekleri karşılana kadar sürdüreceklerini söyledi. Yılmaz, gerekirse hakları için 5 yıl bu grevi sürdüreceklerini dile getirdi. (ELAZIĞ)

www.evrensel.net