Asya Abdullah Rojava

Asya Abdullah Rojava'ya geçti

Rojava'ya geçmek üzere gittiği Şenyurt Sınır Kapısı'ndan "gerekli izni" olmadığı iddiasıyla geçişine izin verilmeyen PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve beraberindeki heyetin, bir gün sonra Rojava'ya geçişine izin verildi.BDP'nin davetlisi olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için Diyarbakı

BDP'nin davetlisi olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için Diyarbakır'a gelen ve 2 günlük gezisinin ardından dün Rojava'ya geçmek üzere gittiği Kızıltepe ilçesi Şenyurt Sınır Kapısı'nda "gerekli izni" olmadığı iddiasıyla geçişine izin verilmeyen PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve beraberindeki heyet, bu sabah tekrar Şenyurt Sınır Kapısı'na geldi. Abdullah'a, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır İl Örgütü Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Mardin İl Örgütü Eş Başkanı Reşat Kaymaz ile bölge belediye başkanları eşlik etti.


HÜKÜMET ZİYARETİ KRİZE DÖNÜŞTÜRDÜ

Dünden buyana yaşanan diplomatik krizi değerlendiren BDP Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, hükümetin ve İçişleri Bakanlığı'nın Abdullah'ın Diyarbakır ziyaretinden haberdar olduğunu, fakat bu ziyareti bir "krize" dönüştürdüğünü söyledi. PYD Eş Başkanı'nın sınır kapısı yerine tel örgülerin arasından Rojava'ya geçmeye zorlandığına dikkat çeken Türk, "Biz de bunu 'aşağılayıcı' bir tavır olarak değerlendirdik. 'Siyasi partinin genel başkanıdır' dedik. Gereken ihtimamın gösterilmesi gerekiyordu. Fakat bize burada kanun ve nizamdan söz ediliyor. Bu arkadaşlarımız daha önce bu kapıdan gelmiş, yine buradan geçmişlerdi. Bir kanun yok! Bir şey yok! Ama sıkıntılı duruma sokuldu. Açıkçası biz bu süreçteki gelişmeleri görüyoruz. El-Nusracıların, El-Kaideci'lerin nasıl gidip geldiklerini biz görüyoruz. Ama bir siyasi partinin genel başkanına karşı böyle bir tavır geliştirilmesi asla ama asla kabul edilecek bir durum değildi. Sonuç olarak biz bu durumun yanlış olduğunu ifade ettik ve düzeltildi. Arkadaşlarımız buradan uğurladık" diye kaydetti. (Mardin/DİHA)

(Mardin/DİHA)

www.evrensel.net