Depremzedeler 11 gündür açlık grevinde

Depremzedeler 11 gündür açlık grevinde

Van'da yaşanan depremlerin üzeriden 2 yıl geçmesine rağmen konteyner kentlere yerleştirilen depremzedelere verilen sözler yerine getirilmediği gibi, afet sonrası yerleştirildikleri konteynerlerden valilik kararıyla elektrikleri kesilerek, zorla çıkarılmaya çalışılıyor. Buna karşı açlık grevine giren depremzedelerin başlattığı a&cced

Van'da yaşanan depremlerin üzeriden 2 yıl geçmesine rağmen konteyner kentlere yerleştirilen depremzedelere verilen sözler yerine getirilmediği gibi, afet sonrası yerleştirildikleri konteynerlerden valilik kararıyla elektrikleri kesilerek, zorla çıkarılmaya çalışılıyor. Buna karşı açlık grevine giren depremzedelerin başlattığı açlık grevi eylemi, 11'inci gününde girdi. AKP Van Kadın Kolları Başkanı Nahide Hakan'ın depremzedelerin eylemini samimi görmediğini ve elektrik kesiminin hukuki olduğu yönündeki açıklamasına açlık grevindeki depremzedeler tepki gösterdi. Eşi açlık grevinde olan 3 çocuk annesi Gülten Eren isimli depremzede, AKP'li Hakan'ın samimiyetlerini inanmak istiyorsa konteyner kente gelerek kendi gözleriyle görmesini istedi. Yaşadıkları zorlukları ilişkin AKP'li Hakan'ın talihsiz açıklamalarda bulunmasını kınadığını söyleyen Eren, "Burada açlık grevine girenlerden bazıları fenalaşarak hastanelere kaldırılıyor. Bu da mı samimi gelmiyor onlara. Biz burada oyun oynamıyoruz. Biz sadece elektriğimizi geri istiyoruz. Bize başka da yardım etmesinler" dedi.

'YAŞADIĞIMIZ SORUNLAR YÜZÜNDEN AÇLIK GREVİNE GİRDİK'

Kesilen elektriklerden dolayı çocuklarına banyo yaptıramadıklarını dile getiren Eren, güneş altına bıraktıkları suyun ısınmasıyla çocuklarının banyo ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade etti. Dışarıda yaktıkları ateşler üzerinde yemek pişirdiklerini söyleyen Eren, yaşadıkları sıkıntıları "Buradaki tüm insanların sorunu aynı. Yaşadığımız sorunların son bulması için açlık grevine girdik. Tüm bu sorunlara karşı AKP'liler bizim yalandan açlık grevine girdiğimizi söylüyor. Bu tür yaklaşımlar ayıptır, günahtır. Burada çok ciddi sorunlarımız var ama kimse bizimle ilgilenmiyor. Eşlerimiz iş bulamadıklarından hepsi işsiz. Konteynerden çıkarılsak gidecek hiçbir yerimiz yok" diye konuştu.

Depremzedeleri samimi bulmayanlara seslendiğini söyleyen açlık grevindeki Esin Eres, "Eğer bizim samimiyetimize inanmıyor, güvenmiyorsanız buyurun gelin burada 3-4 gün bizimle yaşayın. Samimi olup olmadığımıza o zaman siz kendiniz karar verirsiniz" dedi.

'MAĞDURUN KİM OLDUĞU ORTADADIR'

AKP'li Hakan'ın açıklamalarına tepki gösteren açlık grevindeki bir değer depremzede Suat Bekler de, "Biz de AKP'yi samimi görmüyoruz. Bu açıklamalarla Van'da yaşanan yolsuzlukların hepsini kapatmaya çalışıyorlar. Mağdurun kim olduğu ortadadır. Kimse keyfinden bedenini açlığa yatırmaz. Bize 'samimi değiller' diyenler utansın. Barınacak yerimiz yok. Onlar kendi ayıplarını bize mal etmesinler. Kendi açıklarını bizim üzerimizden kapatmaya çalışmasınlar. Biraz insaflı olsunlar" diye belirtti.

TOKİ'LER KİMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ!'

Bir diğer depremzede olan Tuncay Koç isimli yurttaş ise, AKP'nin Van'daki TOKİ'leri kendi yandaşlarına peşkeş çektiği iddiasında bulunarak, "Acaba bu evsiz ve mağdur olan insanların hakkını, çıkan TOKİ'leri kimlere peşkeş çektiler. AKP'liler yaptıkları yolsuzlukları kapatmak için bu insanları niye samimi görmüyorlar. Asıl samimiyetsizlik onlardadır. Samimi olmayanlar onlar ve onların yandaşlarıdır. Bu güne kadar bu Van'a gelen dünyalarca yardımların nereye gittiğini, nasıl yediklerini kendileri çok iyi biliyor. Bunlardan hakkımızı alarak, hesabını sorana kadar mücadele edeceğiz. Özellikle AKP'yi temsil eden il başkanından tutalım da diğer başkanlarına kadar buradan ayrılan vali ve vali muavinine kadar biz bu haklarımızı onlardan soracağız. Çünkü onlar bu insanları bu hale soktu, mağdur etti, haklarını gasp ettiler. Gelen yardımları çalıp çırptılar" diye konuştu. (Van/DİHA)

www.evrensel.net